Macaristan Yatırımcı Programı ile Macaristan Oturum İzni

Macaristan Yatırımcı Programı ile Macaristan Oturum İzni

Macaristan Yatırımcı Programı ile Oturum İzni

Macaristan dış yatırımcı eksikliğini gidermek ve yeni yatırımcılar çekmek amacıyla Avrupa'da birçok ülkede uygulanan yatırıma dayalı Macaristan'da oturum programı uygulamaktadır.

Macaristan Avrupa Birliği vatandaşı olmayan üçüncü ülke vatandaşlarına devlet tahvili alımı üzerinden yatırım olanağı sunmakta ve 5 yıllık bir sürenin ardından yatırımcı bu tahvilleri bozdurup parasını geri alabilmekte ve yatırım sonucu elde ettiği oturumunu da kaybetmemektedir.

Macaristan Yatırımcı Programı Başvuru Süreci

Macaristan Yatırımcı Programına katılmak isteyen adayların izlemesi gereken yollar şu şekildedir;

1) Kayıt ve adli inceleme
Programa başvuru yapanlar için 300.000 euro olan yatırım bedeli ve 60.000 euro olan kayıt ve muamele giderleri bedelinin ödenmesi için iki seçenek sunulmaktadır.

a. Yediemin Hesabı
Tüm ödenecek tutar Uluslararası bir hukuk bürosunun yediemin hesabına aktarılır ve adli sicil kontrolleri bitene kadar orada bekletilir. Adli sicil onayı geldikten sonra para hesaptan çekilir ve Macaristan hükümetinin devlet tahvilleri alınarak, bu tahvillere ait belge yatırımcıya teslim edilir.

b. Banka Hesabı
Tüm ödenecek tutar Macaristan Devlet Bankası olan Granit Bank bünyesinde açılan vadesiz mevduat hesabına aktarılır ve adli sicil kontrolleri bitene kadar orada bekletilir. Banka yatırımcıya hesap kartı düzenler ve bu hesap kesinlikle başka amaçlar için kullanılamaz. Yatırımcı dilediği zaman girip parasının durumunu görüntüleyebilir.

Banka ayrıca 6.000 euro karşılığında 5 yıllık bir güvence sağlamaktadır. Buna göre devlet tahvillerinin alım satım süreçlerinde ve arada hizmet veren yetkili kişi ve kurumlarla yaşanacak anlaşmazlıklarda, 5 yıllık sürenin sonunda parasını alacağı tek muhatap Granit Bank olmaktadır. Yatırımcı 300.000 olan tutarı kişinin kullanımına açmakta ve kişi o meblağı bir başka hesaba aktardıktan sonra Granit Bank bünyesinde açılmış olan hesap kapatılmaktadır.

Her iki yöntemde de ödenecek anapara ve masraf giderleri sicil kontrolleri aşaması bitene kadar hiç kimse tarafında kullanılamamaktadır.

2) Onay aşaması ve Macaristan Oturum İzninin Verilmesi

Adli sicil onayından geçen kişilerin yatırım ve masraf giderleri olarak yediemin veya banka hesabında tutulan parası ile devlet tahvili alınır. Devlet tahvili alındıktan sonra yatırımcı için bağlı olduğu Macaristan diplomatik temsilciliğinden randevu alınır. Yatırımcı randevu gün ve saatinde diplomatik temsilciliğe giderek parmak izi ve biyometri işlemlerini tamamlamak üzere hazır bulunur. Ortalama 4-6 hafta içerisinde yatırımcının Macaristan oturum kartı hazırlanarak kendisine teslim edilir.

Macaristan Yatırımcı Programının Avantajları

  • Her aşamada yatırılan tüm meblağlar ve paylaşılan bilgi ve belgeler Macaristan devleti tarafından koruma altında olup kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmamaktadır.
  • Oturum izniyle Avrupa'nın 33 ülkesinde vize gerekliliği olmadan 6 ay içerisinde 90 güne kadar seyahat gerçekleştirmek mümkündür. Bu oturum kartı İrlanda ve Birleşik Krallıkta (AB üyeliğinden çıktı ancak gümrük birliği devam ediyor) vize muafiyeti sağlamamaktadır.
  • Programı diğerlerinden ayıran en temel özelliği yatırılan 300.000 euro tutarı 5 yıllık sürenin sonunda tamamen iade alabilme ve buna rağmen sağlanmış olan oturum hakkını kaybetmeme avantajıdır.
  • Program kapsamında 5 yıllık sürenin en az 4 yıllık kısmını Macaristan'da ikamet ederek geçiren kişiler söz konusu oturum haklarını farklı bir AB ülkesine taşıyarak orada oturum ve çalışma hakkına sahip olabilmektedir.
  • Macaristan Yatırımcı Vizesi ile oturum izni programına sadece yatırımcıyla birlikte, eşi ve 18 yaş altındaki tüm çocukları ücretsiz dâhil olabilmekte ayrıca istenirse yatırımcının anne ve babası ile 18 yaş üstü çocukları kişi başı ek olarak 20.000 ücret ödeyerek programa kaydettirilebilmektedir.
  • Program kapsamında yatırım amaçlı olarak aktarılan meblağın tüm güvencesi Macaristan hükümeti teminatı altındadır. Bu programı ayrıcalıklı kılan en temel fark Macaristan'da ikamet etme ve/veya ev kiralama zorunluluğu bulunmamasıdır. Yani Macaristan'a hiç gitmeden bile bu hakka sahip olabilir ya da istenirse Macaristan ve/veya diğer Schengen üye devletlerinde eğitim ve çalışma gibi hakları kolayca elde edebilirsiniz. Bu oturum kartıyla Berlin'de üniversite eğitimi almak ya da Stockholm'de çalışmak çok kolay.

Macaristan Yatımcı Programı ile Vatandaşlık Hakkı

Program kapsamında 7 yıllık yatırım sürecini tamamlayan ve orta derecede Macarca bilen yatırımcılar diğer şartları da tamamladıkları takdirde vatandaşlık hakkına sahip olabilmektedir. Bu süreç diğerlerinden farklı olarak kişiye özel detaylar ve şartlar barındırdığından her yatırımcının işlem tamamlandığında edinebileceği özel bilgiler ışığında gerçekleşmektedir.

Macaristan Yatırımcı Programı ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Macaristan için yatırım yaparak oturma izni alabiliyor muyum?

Evet, Macaristan bu ülkeye yatırım yapanlar için oturma izni verebilmektedir.

Macaristan oturma izni almak için ne kadarlık bir yatırım gereklidir?

Macaristan oturma izni için 300.000 Euro değerinde devlet tahvili ve 60.000 Euro kayıt ve muamele giderinin ödenmesi gerekmektedir. Bu bilginin teyidi için Macaristan Konsolosluğu ile iletişime geçiniz.

Macaristan oturma izni almak için yapmak istediğim yatırımı nasıl ödeyebilirim?

Macaristan'a yapmak istediğiniz yatırımı iki şekilde ödeyebilirsiniz. Bunlar yediemin hesabı ve banka hesabı olarak ödeme yöntemleridir.

Macaristan oturma izni için başvurular nereye yapılmalıdır?

Macaristan oturma izni başvuruları Türkiye'de Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Macaristan Ankara Büyükelçiliği'ne yapılır. İstabul, Sakarya, Kocaeli, Afyon, Zonguldak, Aydın, Bursa, Bilecik, Çanakkale, Balıkesir, Denizli, İzmir, Edirne, Kırklareli, Kütahya, Manisa, Tekirdağ, Muğla, Uşak illerinde ikamet eden kişiler başvurularını İstanbul'daki konsolosluğa, diğer yerlerde ikamet eden kişiler de başvurularını Ankara'daki büyükelçiliğe yapmalıdır.

Macaristan'a yatırımcı olarak oturma izni aldığımda ailemi de yanıma alabiliyor muyum?

Macaristan'a yatırmcı olarak oturma izni aldığınızda, eşiniz ve 18 yaş altı çocuklarınızı ücretsiz olarak, anne ve babanız ile 18 yaş üstü çocuklarınızı ise ek olarak 20.000 Euro ücret ödeyerek oturum izni programına kaydettirip yanınıza alabilirsiniz. Bu konu hakkında güncel bilgi için Macaristan Konsolouluğu ile iletişime geçiniz.

Macaristan yatırımcı programı ile diğer Avrupa Birliği ülkesinde oturma ve çalışma izni alabilir miyim?

Macaristan'da yatırmcı olarak 4 sene kaldığınızda diğer Avrupa Birliği ülkeleri için de oturum ve çalışma izni alma imkanınız vardır. Bu bilgiyi teyit etmek için Macaristan Konsolosluğu ile iletişime geçiniz.

Yatırımcı olarak Macaristan oturum izni alabilmek için randevu gerekir mi?

Evet, yatırımcı olanlar için de Macaristan oturma izni için bağlı bulunduğu Macar konsolosluğundan randevu alması gerekmektedir. Konsoloslukça belirlenen tarihte konsoloslukta bulunmalısınız.

Bu web sitede aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com'a ait görünüyor. Macaristan Konsolosluğu'nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

www.macaristankonsoloslugu.com web sitesi, konsolosluk veya büyükelçilikle hiçbir ilgisi olmayıp, bu sitedeki bilgilerin resmi bir dayanağı yoktur. Bu insanlara faydalı olmak için site vize uzmanlarının yaşadakılarına dayanarak hazırlamıştır. Knight SP ise değişik alan adlarını Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak edinen bir şirket olup bu alanlarda içerdiği bilgiler ile danışma, seyahat gibi şirketler için reklam sağlayıp stratejik ortaklık yapmaktadır. Bu sitede doğru olmayan bilgileri göürseniz, bunları bildirmek veya güncellemek için lütfen info@knightsp.com e-mail adresine yazınız.

Devlet tahvili alındıktan sonra Macaristan oturum iznini kaç günde alınır?

Devlet tahvili alınıp oturum izni başvurularının da Macar makamlarının istediği kriterlere göre gerçekleştirilmesi durumunda oturum izni çıkışı ortalama olarak 4-6 hafta sürmektedir.

Devlet tahvili alarak Macaristan vatandaşı olabilmek mümkün müdür?

Macaristan, bu ülke için devlet tahvili alan kişilere Macaristan vatandaşı olma hakkını sunmaktadır. Bunun için 7 yıllık yatırım sürecinin bitmiş olması ve Macarca bilinmesi gibi şartlar istenmektedir. Devlet tahvili aracılığıyla Macaristan vatandaşlığı ile ilgili güncel bilgiler almak için Macaristan Konsolosluğu ile iletişime geçiniz.