Macaristan Vize Başvuru Formu

Macaristan Vize Başvuru Formu

Bu form Macaristan Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan 4 sayfalık bir formdur ve Macaristan Konsolosluğu ile başvuru sahibi arasında resmi bir iletişim aracıdır. Macaristan konsolosluğunun başvuru sahibi hakkında bilgi edinmesini sağlar.

Macaristan vize başvuru formu, eksiksiz ve vize başvuru evraklarında beyan edilen bilgilerinizi destekler şekilde olmalıdır. Gerçeğe uygun olmayan bilgi ve belgeler vize başvuru evraklarınızın arasında bulunmamalı. Sahte evrakın suç olduğunu unutmamalısınız. Vize başvuru işlemleriniz için imzalayarak vermiş olduğunuz bilgi ve belgeler işleme tabi tutulurken, resmi bir prosedür olan vize başvuru işlemleri sırasında gerçeğe aykırı beyan ve evraklara Macaristan mevzuatınca yaptırım uygulanacaktır. Gerçeğe aykırı bilgi beyanında bulunmak Macaristan vize başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına neden olur.

Macaristan vize başvuru formunu, başvuru evraklarınız arasında bulundurmalısınız. Form , Tükenmez kalem ile okunaklı BÜYÜK HARFLERLE doldurulmalıdır.

Macaristan vize başvuru formunda bulunan tüm maddelerin açıklamasını aşağıda bulabilir ve bu açıklamaları dikkate alarak doldurabilirsiniz.

1. Soyadınız : sadece soyadınızı yazmanız gerekmektedir

2. Kızlık soyadınız [önceki soyadınız] : Evliyseniz evlenmeden önceki soyadınızı yazmanız gerekmektedir.

3. Adınız : Kimliğinizde ve pasaportunuzda yazan tam adınızı yazmanız gerekmektedir

4. Doğum tarihiniz (gün-ay-yıl) : nüfus cüzdanınızda yazan doğum tarihinizi yazmanız gerekmektedir

5. Doğum yeriniz : nüfus cüzdanınızda aynı bölümde yer alan ismi yazmanız gerekmektedir

6. Doğum ülkeniz : doğduğunuz ülke adını yazmanız gerekmektedir

7. Uyruğunuz Şimdikinden farklı olması halinde doğum uyruğunuz

8. Cinsiyet : erkek / kadın

9. Medeni hal : bekar / evli / ayrı / boşanmış / dul / diğer seçeneklerinden size uygun olanı seçmelisiniz

10. Yasal velinin soyadı, adı, adresi (başvuru sahibinkinden farklı olması halinde) ve uyruğu

11. T.C. Kimlik numarası: TC numaranızı yazmanız gerekmektedir. TC pasaportunuz ile başvuru yapmayacaksanız bu alanı boş bırakabilir ya da yabancı pasaportunuzda var olan kimlik numaranızı yazabilirsiniz.

12. Seyahat belgesi cinsi : Ulusal pasaport / Hizmet pasaportu / Hususi pasaport / Diplomatik pasaport / Resmi pasaport - Sahip olduğunuz pasaport tipini seçmelisiniz.

13. Pasaport numarası : başvuruyu yapacağınız pasaportun numarasını yazmanız gerekmektedir.

14. Pasaportun veriliş tarihi : pasaportunuzun ilgili bölümünde yazmaktadır. Aynı şekilde gün/ay/yıl şeklinde yazmanız gerekmektedir.

15. Pasaportun bitiş tarihi : pasaportunuzun ilgili bölümünde yazmaktadır. Aynı şekilde gün/ay/yıl şeklinde yazmanız gerekmektedir.

16. Pasaportu veren makam : pasaportu aldığınız yer pasaportunuzda yazmaktadır. Aynı şekilde yazmalısınız.

17. Başvuru sahibinin posta adresi telefon numarası ve e-maili : başvuru sahibinin ikamet adresini tam olarak yazması gerekmektedir. Başvuru sahibinin telefon numarası önemli bir bilgidir. Konsolosluk her an başvuru sahibine ulaşmak isteyebilir. Bu yüzden ulaşabilecekleri bir telefon yazmak gerekmektedir.

18. Kendi ülkeniz olmayan bir ülkede mi ikamet ediyorsunuz? : cevabınız evet ise belirtmeniz gerekmektedir.

19. Şu anki mesleğiniz : Çalışmıyor olsanız dahi bu alanı boş bırakmamalısınız.

20. Çalışılan şirketin adı, adresi ve telefon numarası. Öğrenci olma durumunda, öğrenim görülen merkezin adı ve adresi

21. Seyahat amacınız : Turistik / İş / Aile ziyareti / Kültürel / Sportif / Resmi Ziyaret / Tıbbi nedenler / Eğitim / Transit / Havalimanı transiti / Diğer (Bu şıkkı seçtiğinizde açıklamasını mutlaka yapmanız gerekmektedir)

*Bu seçeneklerden size uygun olanı seçmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken husus; bir ticari davetiyeniz yoksa ya da Macaristan'daki bir şirket ile ticari faaliyetlerinizi kanıtlayan belgelere sahip değilseniz yapacağınız seyahat ticari kapsamda değerlendirilemez. Dolayısıyla seçeneğinizi kanıtlayan belgelere sahip olmanız gerekmektedir.

22. Gidilecek ülke veya ülkeler : Seyahatiniz sadece Macaristan'a olacaksa bu ilkenin adını yazmanız gerekmektedir. Eğer Macaristan dışında birkaç ülkeye de seyahatiniz olacaksa sırasıyla ülkelerin isimlerini yazmanız gerekmektedir.

23. İlk giriş ülkeniz : Eğer seyahatiniz Macaristan'dan başlayacaksa Macaristan , Macaristan'dan başlamayacaksa giriş yapacağınız ilk ülke adını yazmanız gerekmektedir.

24. Talep edilen giriş sayısı : tek giriş / iki giriş / çok girişli

Öngörülen gezi veya transit süreniz (Lütfen gün sayısını belirtiniz) : schengen ülkelerine yapacağınız ilk seyahatinizin kaç gün süreceğini bu kısımda belirtmelisiniz.

*Serbest dolaşım hakkını kullanarak seyahat eden AB, AET veya İsviçre Konfederasyonu vatandaşlarının akrabaları (eş, çocuk veya bakmakla yükümlü olunan ebeveynler) yıldızla işaretlenmiş bölümleri doldurmamalıdır. AB, AET veya İsviçre Konfederasyonu vatandaşlarının akrabaları, akrabalık derecelerini gösterir belgeleri ibraz edip 34 ve 35 numaralı bölümleri doldurmalıdır.

(x) 1'den 3'e kadar olan bölümler seyahat belgesinde (pasaport) belirtilen bilgilere göre doldurulmalıdır.

25. Son üç yıl içerisinde alınan Schengen vizeleri : son 3 yıl içerisinde almış olduğunuz schengen vizeniz yoksa Hayır cevabını işaretlemelisiniz. Son 3 yıl içerisinde schengen vizesi aldıysanız vizelerin başlangıç ve bitiş tarihlerini yamanız gerekmektedir.

26. Schengen vizesi talebinde daha önce parmak izinin alınıp alınmadığı : daha önce aldığınız vizeleriniz için Konsolosluklara parmak izi verdiyseniz, tarihini biliyorsanız yazmanız gerekmektedir.

*Asıl gidilecek ülkenin farklı bir ülke olması durumunda, o ülkeye giriş izni : Macaristan'ı transit olarak kullanacaksanız (örneğin Avusturya'ya geçecekken Macaristan'dan gidecekseniz ve belli bi süre burada kalmanız gerekiyorsa transit vize almalısınız).Gitmek istediğiniz asıl asıl ülkeye girebileceğinizi gösteren belgeleri de ibraz etmeniz gerekecektir. Var ise aldığınız yeri ve geçerlilik tarihlerini buraya belirtmeniz gerekmektedir.

27. Schengen alanına öngörülen giriş tarihi : gün / ay / yıl şeklinde yazılmalıdır. Uçak biletiniz ile uyumluluk göstermelidir.

28. Schengen alanından öngörülen çıkış tarihi : gün / ay / yıl şeklinde yazılmalıdır. Uçak biletiniz ile uyumluluk göstermelidir.

29. *Üye Devletlerden davetiye gönderen kişi veya kişilerin soyadları ve adları.

Davetiye olmaması durumunda, üye Devletlerde geçici olarak konaklayacağınız yer veya otelin adı adresi ve telefonu.

30. Üye Devletlerden davetiye gönderen kişi veya kişilerin, geçici olarak konaklanacak yer veya yerlerin, otel veya otellerin posta adresi ve elektronik posta adresi ve Telefon ve Fax numaraları

*Davetiye gönderen şirket veya kurumun adı ve Adresi Şirket veya kurumun telefon ve faks numaraları :

*Şirket veya kurumdaki irtibat kişisinin soyadı, adı, adresi, telefon ve faks numaraları ve elektronik posta adresi

30. Geziniz boyunca seyahat ve genel masraflarınız kim tarafından karşılanacak? : bir çok sebepten dolayı masrafları başvuru sahibi karşılamayabilir. Bu durumda vize başvuru formunuzdaki bu maddeye masrafları karşılayacak olan kişi yada kurumun ismini yazmanız gerekmektedir.

31. AB, AET veya İsviçre Konfederasyonu vatandaşı olan akrabaya ait şahsi bilgiler :

*Soyadı Adı :

*Doğum tarihi : (gün/ay/yıl )

*Uyruğu :

*Pasaport veya kimlik numarası :

*Eğer bu özelliklere sahip 1. Dereceden akrabanız varsa ya da size davetiye gönderen akrabanız ise Macaristan vize başvuru formunda bulunan bu alana onun bilgilerini yazmanız gerekmektedir. Bu durum vizenizin olumlu sonuçlanmasını ve bazı imtiyazlardan faydalanabilmeniz için gereklidir.

31. AB, AET veya İsviçre Konfederasyonu vatandaşı ile akrabalık derecesi : eş / torun /bakmakla yükümlü olduğu ebeveyn

*Yer ve tarih : Başvuru yapacağınız Konsolosluğun bulunduğu il ve başvuru tarihini bu alana yazmanız gerekmektedir.

*İmza (reşit olmayanlar için yasal velinin imzası)

Macaristan Vize Başvuru Formu ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Macaristan vize başvuru formunu Türkçe doldurabilir miyim?

Evet, Macaristan vize başvuru formunu Türkçe olarak doldurma seçeneğiniz olmaktadır.

Macaristan vize başvuru formuna yapıştıracağım fotoğrafın özellikleri nelerdir?

Vize formunda kullanabilmeniz için 2 adet son 3 ay içinde çekilmiş , 35x40 mm ve biometrik özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Yeşil ve Hizmet pasaportu sahibi kişilerin hangi durumlarda vizeye başvurması gerekmektedir?

Bu pasaportlara sahip kişiler Macaristan'a vizesiz seyahat edebilirler ve her giriş için en fazla 30 gün vizesiz kalabilirler. Şayet yeşil ve hizmet pasaportu sahibi kişiler Macaristan'da 30-90 gün arası ikamet edecekler ise vize talebinde bulunulması gerekmektedir. 90 günden de fazla ikamet edeceklerin ise oturma iznine başvurmaları gerekmektedir.

Hatay'da ikamet ediyorum vize başvurusu esnasında konsolosluğa şahsen gelmeme gerek var mı?

Afyon , Aydın , Balıkesir , Bilecik , Bursa , Çanakkale , Denizli , Edirne , İstanbul , İzmir , Kırklareli , Kocaeli , Kütahya , Manisa , Muğla , Sakarya , Tekirdağ , Uşak , Zonguldak şehirleri dışında başvuru yaptığınız takdirde Ankara Büyükelçiliğine başvuru yapıyorsunuz. İstanbul konsolosluğu şahsen gelmenizi istiyor ancak Ankara Büyükelçiliği şahsen gelme mecburiyeti koşmuyor.

Macaristan vize başvuru formu nasıl doldurulur?

Macaristan vize başvuru formu formda yer alan bilgilerin tükenmez kalemle eksiksiz, doğru, be okunur bir şekilde doldurulmuş olup başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır. Eksik ya da yanlış bilgi içeren vize başvuru formu vize işlemlerinizin uzamasına ya da ret olarak sonuçlanmasına sebep olabilmektedir. Bu tür formlarla ilgili kararlar veren tek yetkili kurum Macaristan Konsolosluğu olmaktadır.

Macaristan vize başvuru formu için ücret isteniyor mu?

Hayır, Macaristan vize başvuru formu için ücret istenmemektedir. Bu konuyla ilgili bilgiyi teyit etmek için Macaristan Konsolosluğu ile iletişime geçiniz.

Macaristan vize başvuru formunu nasıl alabilirim?

Macaristan vize başvuru formunu şahsen Macaristan Konsolosluğundan alabileceğiniz gibi internetten indirerek de alabilirsiniz.

Bu web sitede aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com'a ait görünüyor. Macaristan Konsolosluğu'nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

www.macaristankonsoloslugu.com web sitesi, konsolosluk veya büyükelçilikle hiçbir alakası olmayıp içindeki bilgilerin resmi bir dayanağı yoktur. Bu site vize uzmanlarının yaşadakılarından yola çıkılarak insanların yararına doğru yönlendirme yapmak amacı ile hazırlamıştır. Knight SP ise Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinen bir şirket olup bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, danışma vb. şirketleri için reklam vererek stratejik partnerlik yapmaktadır. Bu sitede gördüğünüz doğru olmayan bilgileri bildirmek veya güncellemek için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız.

Macaristan vize başvuru formunuda ne gibi bilgiler yer almaktadır?

Macaristan vize başvuru formunuda kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, iş durumuna ilişkin bilgiler, seyahat amacına ilişkin bilgiler gibi bilgiler yer almaktadır.

Macaristan vizesi için vize başvuru formu dışında gereken evraklar nelerdir?

Vize başvuru formu dışında gereken evraklar Macaristan vize türlerine göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple bilgi edinmeniz gereken evraklar olarak seyahat amacınıza uygun olan vize türü için Macaristan Konsolosluğunca sizden istenen evraklardır.