Macaristan Vatandaşlık Şartları

Macaristan Vatandaşlık Şartları

Macaristan yasal olarak belli bir ikamet eden oturum izni sahipleri statülerine bağlı olarak bir başvuru formu doldurarak Macaristan vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirler. Macaristan vatandaşlığına uygunlukla ilgili diğer faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Macaristan vatandaşlığı için başvurular ikamet edilen bölgedeki Sicil Memurluğuna şahsen yapılmalıdır. Türkiye'den başvuruda bulunacak olanların Macaristan vatandaşlığı başvuru formunu Türkiye'deki Macaristan Konsolosluğuna sunmaları gerekmektedir.

Macaristan Vatandaşlık Şartları ve Gereken Evraklar

 • Geçerli göçmenlik kartı
 • Temiz adli sicil
 • Yasal ve geçerli bir ikamet adresi
 • Anayasal prensiplerle ilgili sınav(Macaristan vatandaşlık sınavı); bu sınav Macarca yapılmaktadır.

Macaristan Vatandaşlığı Başvurusu

Macaristan'da 8 yıl sürekli oturum iznine sahip olarak ikamet ettiyseniz Macaristan vatandaşlığı başvuru işlemlerinde bulunabilirsiniz. Aşağıdaki durumlarda 8 yıllık bu süre daha da kısalmaktadır:

 • Macaristan'da doğmuş yabancı uyruklu bir kişi, 5 yıllık sürekli oturum izninin süresi dolduğunda vatandaşlık için başvuruda bulunabilir.
 • Macar vatandaşı ile evliyseniz ve/veya Macar vatandaşı bir çocuğun ebeveyni iseniz ülkede 3 yıl sürekli oturum izniyle ikamet ettikten sonra Macaristan vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.
 • Aile köklerinizde Macar uyruğu varsa ve atalarınızın Macaristan vatandaşı olduğunu ispat etmeniz gerekir. Bu durumda Göçmen Kartını aldıktan sonra Macaristan'daki ilgili makamlara Macaristan vatandaşlığı için müracaat edebilirsiniz.
 • Macaristan Başkanı vatandaşlık belgesini veya ülkeye iade belgesini imzalayarak onaylar. Bu belge Macaristan vatandaşlığının kazanımına dair yasal doküman özelliği taşır. Vatandaşlığa başvurusu sürecinin sonunda başvuru sahibi vatandaşlık yemini eder ve Macaristan vatandaşlığına yasal olarak kabul edilmiş olur.

Macaristan vatandaşlık başvuru formları sadece Macarca olarak hazırlanmıştır. Diğer dillerde doldurulan formlar kabul edilmemektedir.

Doğumla birlikte organik olarak gelen vatandaşlıkta, ebeveynleri Macaristan vatandaşı olanlar Macar vatandaşı olarak kabul edilirler. 1957'den önce doğan çocuklar ancak babaları Macaristan vatandaşı ise vatandaş olabilirler ancak o tarihten itibaren Macar bir anneden doğanlar vatandaşlıklarını kendi çocuklarına geçirebilirler.

Avrupa'da sınırların ve vatandaşlık kavramının tarihsel değişimlerinden dolayı belirli bir şahsın vatandaşlığının değerlendirilip incelenmesi oldukça karışık bir konu olduğundan, bu iş Budapeşte'de bulunan Macaristan İçişleri Bakanlığının vatandaşlık Departmanı tarafından bizzat özel olarak ele alınır ve diğer ülkelerden yapılan başvurularda Macaristan Konsolosluğu veya Macaristan Başkonsolosluğu başvuru sahibinin evraklarını ve başvurusunu bu kuruma gönderir ve iletir.

Bir kişinin Macaristan vatandaşlığının şüphe götürmez şekilde onaylayan 3 belgeden (geçerli bir pasaport, geçerli Macaristan kimlik kartı veya maksimum bir yıllık Vatandaşlık Sertifikası) hiç birisine sahip olmayan Macaristan kökenli bütün başvuru sahipleri veya 1 Ocak 1972'den önce Macaristan'dan ayrılanlar ve o tarihten sonra Macaristan pasaportuna sahip olmayanlar ilgili formu doldurarak vatandaşlık durumlarının kontrolünü yapmalıdırlar.

Vatandaşlık Formuyla beraber sunulacak belgeler şunlardır:

 • Başvuru sahibinin orijinal doğum belgesi (eğer orijinali Macarca değilse tercümesi yapılmış olmalıdır)
 • Eski eşin evlilik durumunu gösteren belge (Evlilik cüzdanı veya boşanma kararı veya ölüm belgesi)
 • Evlilik belgesinin ancak tescilli fotokopisi kabul edilmektedir.
 • Başvuru sahibinin ebeveynlerinin doğum belgeleri ve evlilik cüzdanı
 • Başvuru sahibi ve başvuru sahibinin ana babasının geçerli veya süresi dolmuş Macaristan pasaportları kimlik kartları ve askerlik durumunu gösteren belgeler

Macaristan Vatandaşlığı - Evlilik ve Doğum kayıtları

*Başvuru sahibinin ebeveynler Macaristan dışında evlilik yapmışlarsa, bu evlilik kaydı için Macaristan'da bir form doldurulmalıdır. Bu formla birlikte evli tarafların Macaristan vatandaşı olduklarını ispat eden belgeler de sunulmalıdır. Bu belgeler; Macaristan pasaportu, Kimlik kartı ve Vatandaşlık Belgesidir. Eğer Macaristan uyruklu ebeveynlerin bu çeşit geçerli dokümanları yok ise, kendileri tarafından bir vatandaşlık formu doldurulması gerekmektedir.

*Macaristan vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin anne ve babası doğum sırasında evli değilse, özel bir bildirim olan babalık kabul belgesinin ayrıca doldurulması ve Konsolosluğun huzurunda bizzat imzalanması gerekmektedir. Bu şekilde çocuğun yasal vasisi oldukları kabul edilmiş olur. Macaristan vatandaşlık başvurusunda buluna şahıs 18 yaşından büyük ise o da bu formu doldurmakla mükelleftir.

*Ebeveynler başvurudan önce evliliği sonlandırdı ise, boşanma durumuna da kayıtlara geçirilmelidir. Boşanma ile ilgili mahkeme kararı Macarca tercümesi ile sunulmalıdır.

*Eğer Macaristan vatandaşı ebeveynler vefat ettiyse, Vefat Belgesi de macarca tercümesi ile sunulmalıdır.

*Eğer bir kişinin soyadı evlilikten dolayı Macaristan'dan ayrıldıktan sonra değiştiyse, Macaristan'da bu evliliğin kaydı, kadın için soyisim değişikliğini geçerli kılar.

*Başvuru formları ve gerekiyorsa bazı belgeler başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır. Eğer başvuru sahibi başvurusunu Konsolosluğa şahsen yapmadıysa, imzası Konsolosluğun çalıştığı noter tarafından teyit edilmelidir.

Macaristan Vatandaşlığı ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Macaristan'da vatandaşlık almak için ne gereklidir?

Macaristan'da vatandaşlık almak için kalıcı oturma iznine sahip olup belirli bir süredir Macaristan'da yaşamak gerekmektedir. Bununla birlikte Macarca bilmeniz ve sabıka kaydınızın olmaması gibi diğer kriterleri de karşılamalısınız. Vatandaşlık ile ilgili gereken kriterler hakkında güncel bilgiler için Macaristan'ın konsolosluğu ya da Macaristan'daki göçmenlik ofisi ile iletişime geçiniz.

Macaristan kalıcı otuma iznii hemen alabilir miyim?

Hayır, Macaristan kalıcı oturma iznini hemen verilmemektedir. Macaristan kalıcı oturma izni için belirli bir senedir geçici oturma izni ile Macaristan'da yaşamanız durumunda başvuru hakkınız olmaktadır.

Macaristan' vatanadaşlık başvurusu nereye yapılmalıdır?

Macaristan'da vatandaşlık başvurusu Macaristan'da iseniz ülkenin göçmenlik ofisine, Türkiye'de iseniz ikamet ettiğiniz ile göre Macaristan İstanbul Başkonsololuğu'na ya da Macaristan Ankara Büyükeçiliği'ne yapılmalıdır.

Macaristan vatandaşı ile evlenerek Macaristan vatandaşı olabilir miyim?

Macaristan vatandaşı ile evli olsanız da Macaristan vatandaşı olabilmeniz için önce geçici oturum izninizin sonra da kalıcı oturum izninizin olması gerekmektedir. Macaristan vatandaşı ile evli olmanız durmunda geçici oturma izni için başvuruda bulunabilirsiniz.

Macaristan çifte vatandaşlık hakkını vermekte midir?

Evet, Macaristan çifte vatandaşlık hakkını vermektedir. Dolayısıyla Macaristan vatandaşı olmanız durumunda hem Macar pasaportuna hem de doğduğunuz ülkenin pasaportuna sahip olabilirsiniz.

Devlet tahvili alarak Macaristan vatandaşı olabilir miyim?

Macaristan devlet tahvili alan kişiler için Macaristan vatandaşı olma hakkı sunulmaktadır. Bunun için 7 yıllık yatırım sürecinin tamamlanması ve Macarca bilinmesi gibi şartlar aranmaktadır. Devlet tahvili yoluyla Macaristan vatandaşlığı hakkında güncel bilgiler için konsoloslukla iletişime geçiniz.

Anne veya babası Macar vatandaşı olan çocuk doğumla Macaristan vatandaşlığı alma hakkına sahip midir?

Evet, baba ya da annesi Macar vatandaşı olan çocukların doğumla Macaristan vatandaşlığı alma hakları bulunmaktadır. Ancak, çocuklar çifte vatandaş ise reşit olunca 23 yaşına kadar sahip olduğu vatadaşlıklarda birini seçmesei gerekmektedir. Yine de siz bu bilginin teyidi için konsololukla iletişime geçiniz.

Bu web sitede aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com'a ait görünüyor. Macaristan Konsolosluğu'nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

macaristankonsoloslugu.com web sitesi, konsolosluk veya büyükelçiliğin resmi sitesi olmayıp resmi bilgiler bulundurmamaktadır. Bu site insanlara faydalı olması maksadıyla hazırlanmış olup vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılmıştır. Knight SP farklı alan adları alan bir şirkettir, bunu Google optimizasyonu metodlarını kullanarak gerçekleştirmektedir. Knight SP, bu alanlarda içerdiği bilgiler ile danışmanlık, turizm gibi sektörlerde yer alan şirketler için reklam sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. Bu sitede yer alan bilgileri yanlış olarak gördüğünüzde lütfen info@knightsp.com adresine yazıarak bunları bildiriniz.

Macaristan vatandaşı olmak için Macarca bilmem şart mı?

Macaristan vatandaşı olmak için yazılı ve sözlü olarak deterli derecede Macarca bilme şartı aranmaktadır.

Macaristan dışında Macaristan vatandaşı ile evlendim, Macaristan'da geçerli olması için bir işlem yapmalı mıyım?

Evet, Macaristan vatandaşı ile evliliğin Macaristan'da geçerli olması için Macaristan'da evlilik kaydı yapılmalıdır. Bunun için Macaristan'da bir form doldurulmalı ve Macaristan vatandaşı Macaristan vatandaşı olduğunu gösterir belgelerini sunmalıdır. Bu bilgileri teyit etmek için Macaristan Konsolosluğu ve diğer ilgili Macaristan makamları ile iletişime geçiniz.