Macaristan Oturum İzni

Macaristan Oturum İzni

Macaristan Oturum İzni Başvurusu

Macaristan'da uzun süreli oturum izni almayı amaçlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Macaristan'da ikamet edecekleri yerdeki yerel Göçmenlik Ofisine, vize süreleri bitmeden başvuruda bulunmalıdır. Ancak kişinin oturum izni alması için öncelikle Macaristan'da kendi geçimini sağlayacak kadar finansal gücünün olduğunu ispat edecek durumda olması gerekmektedir. Avrupa'da birçok ülkede geçerli olduğu üzere oturum izni almakla çalışma izni almak arasında yakın bir bağ bulunmaktadır. Macaristan oturum iznini süresi çalışma izni süresini aşmamalıdır.

Oturum izni başvurularının çalışma izni başvurularından farkı ve dikkat edilmesi gereken husus, başvuruların oturum izni talebinde bulunan kişilerce bizzat yapılması yönündedir. Çalışma izni başvuruları Macaristan'daki işveren tarafından gerçekleştirilir ancak bununla birlikte Macaristan'a gitmeden önce işverenin başvurusu olumlu sonuçlandığı taktirde başvuru sahibi Türkiye'deki konsolosluğa belgelerini sunar.

Macaristan oturum izni ve dolayısıyla çalışma izni başvurusunda bulunulduğunda pasaportun süresi oturum izni için verilen süreden 6 ay daha uzun olmalıdır.

Macaristan oturum izni kartı yabancı vatandaşların hem Macaristan'da ikamet etmelerine, hem de Schengen bölgesinde seyahat etmelerine olanak tanır. Oturum izni ile birlikte verilen Adres Kayıt kartı Macaristan'da yasal olarak ikamet etmekte olduğunuzu gösterir. Eğer ailenizle birlikte Macaristan'da oturum izni almayı planlıyorsanız bütün aile bireyleri için başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Macaristan oturum izni ilk etapta genellikle sadece 1 yıl geçerliliğe sahiptir. Bu durum Macaristan'da çalışma izni alma koşullarına da bağlıdır. Oturum İzni ve Adres Kartını aldıktan sonra Vergi Kartı ve Sosyal Güvenlik Kartı başvurularında da bulunabilirsiniz. İstisnai durumlar haricinde oturum izni çalışma izni süresinin geçerliliği süresince geçerlidir.

Macaristan'da oturum izni almayı planladığınız ilk yıl Türkiye'deki Macaristan'dan konsolosluğundan vize almanız gerekiyor. Bu vize Schengen bölgesine girdiğiniz tarihten itibaren 30 gün geçerlidir. Bu 30 günlük süre zarfında Schengen Oturum İzni almak için Macaristan'daki Göçmenlik Ofisine şahsen başvurmanız gerekmektedir. Bunun akabinde Adres kaydınızı da yaptırıyorsunuz.

Macaristan Oturum İzni İçin Gereken Belgeler

Macaristan oturum izni başvuru formunda talep edilen bilgiler şunlardır

 • Kimlik ve kişisel bilgiler
 • Pasaport
 • Meslekle ilgili bilgiler
 • Adli sicilin temiz olduğuna dair bilgiler ve ayrıca hukuki sorunların olup olmadığı (örneğin süremkete olan bir dava ve cezai yaptırımlar vb.) gösteren bilgiler
 • Macaristan'da kalış amacını gösterir belge
 • İkametgahı kanıtlayan belge veya belgeler (Kira kontratı, geçerli bir davetiye mektubu vb.)
 • Macaristan'da geçinme garantisini gösteren belge (İşyerinden alınan belgeler, iş sözleşmsi vb.)
 • Sağlık Raporu
 • 1 fotoğraf (Pasaportaki fotoğraf ile aynı olmalıdır)
 • Geçerli bir Seyahat Belgesi,

Macaristan Oturum İznini Uzatmak

Macaristan oturum iznini uzatmak için iş durumunuzu, iş sözleşmenizi veya çalışan sözleşmesini ve kira kontratınız gibi konakladığınız ve ikamet ettiğiniz yerin durumunu belgelerle ispat ederek yine Macaristan Göçmenlik ofisine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bütün bu sürecin sonuçlanması 30 günü bulabilir.

Oturum izni başvurularının uzatmak için Macaristan Göçmen ve Vatandaşlık Ofisinin standart formu doldurulmalıdır. Bu form Macaristan'da oturum izninin geçeli olduğu veya oturum izni talep edilen yerdeki Bölge Müdürlüklerine veya Müşteri Hizmetleri ofislerine yapılır.

Macaristan oturum izni uzatma işlemi için iznin veya çalışma vizesinin bitimine en geç 30 gün kala başvurunun yapılması gerekmektedir. Bu süre içinde gerçeklşemyen başvuruların ret ile sonuçlanma olasılığı da vardır.

Daha önceki Macaristan oturum izni süresi uzatma başvurularında söz konusu belgeler sunulmuş ise aynı belgelerin tekrardan sunulmasına gerek yoktur. Ancak güncel başvuru evrakları Macaristan Göçmenlik ofisinden öğrenilmelidir. Ayrıca ek belgeler yine bu ofis tarafından talep edilebilir. Buna ek olarak eğer bir güncelleme söz konusu ise (iş değişikliği, evlilikten dolayı soyadı değişikliği, ikamet bölgesindeki değişiklik vb) bu konuda Göçmenlik Ofisine bilgilendirme yapılmalı ve gerekiyorsa güncel evraklar başvuruda sunulmalıdır. Bu belgeler ilk oturum izni başvurusunda sunulmuşsa, diğer süre uzatımı başvurularında tekrar sunulmak zorunda değildir. Başvuru sırasında ne tür belgelerin talep edildiğine dair en güncel bilgi, başvuru yapılmadan önce mutlaka ilgili Macar birimlerinden öğrenilmelidir.

Macaristan Göçmen Kartı

Macaristan göçmen kartı, Macaristan'da 3 yıl boyunca sürekli ikamet eden ve bir yıl içinde 90 günü aşmadan Macaristan'dan çıkış yapmayan ve güncel ikamet adresi Macaristan'da bulunan kişilere verilir.

Aşağıdaki durumdaki kişiler 1 yıl sonunda göçmen kartı başvurusunda bulunabilirler.

 • Macaristan kökenli olanlar (ebevyen ve ebeveynlerinin ataları Macar vatandaşı olanlar)
 • Macaristan vatandaşı ile en az 2 yıldır evli olan veya Macaristan oturum izni kartına (göçmen kartı) sahip olanlar.

Göçmen kartı başvurusunun sonuçlanma süreci 6 ayı bulabilir. Bu süre zarfında Macaristan göçmenlik bürosu yetkilileri iş durumuna dair evrakları (iş sözleşmesi vb.), maddi durumu gösteren belgeler, banka hesap dökümleri, başvuru sahibinin Macaristan'da konakladığı yer gibi bilgileri kontrol ederler. Bu 6 aylık süreç sırasında başvuru sahibi ilgili yerlere ulusal güvenlik kontrolünden geçirilmek üzere de çağrılabilir.

Avrupa Birliği Vatandaşlarının Macaristan'da Oturum İzni Prosedürü

Avrupa Birliği vatandaşları 1 Temmuz 2007'den bu yana Oturum İzni almak yerine, sınırsız süreli Kayıt Kartı verilmektedir. Bu kart sayesinde çalışma izni olmaksızın Macaristan'da ikamet edebilir ve çalışabilirler veya akademik olarak çalışma yürütebilirler. Bununla birlikte yine de konaklama ve işle ilgili belgelerin ve aile masraflarına dair belgelerin Macaristan'daki Göçmenlik Ofisine sunulması gerekiyor. Ancak unutulmamalı ki İkamet Kayıt Kartı sadece Adres kartı ve pasaportla birlikte geçerliliğe sahip.

Macaristan Oturum İzni ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Macaristan'da yaşamak yasal olarak nasıl gerçekleşmektedir?

Macaristan'da yasal olarak yaşamak için Macaristan göç bürosunca verilen oturma izninin alınmasıyla gerçekleşmektedir.

Macaristan Oturma İzni Nasıl Alınır?

Macaristan oturum izni almak için Macaristan'a D vizesi ile girişinizden sonra vizenizin geçerlilik süresi içinde göçmenlik ofisine başvurmalısınız. Oturma izni için göç bürosunca sizden evrakları öğrenip bu evrakları getirmelisiniz. Oturma izni için gereken evrakları göçmenlik ofisine getirip ofisdeki yetkililer başvurnuzu olumlu sonuçlandırması halinde oturma iznini alabilirsiniz.

Macaristan oturum izni kaç günde çıkar?

Macaristan oturum izni çıkış süresi Macaristan'daki durumunuza ve Macaristan'daki göçmenlik ofisi yetkililerine bağlıdır. Oturum izni için sizden istenen evrakları eksiksiz getirip göçmenlik ofisindeki yetikiler başvurunuzu olumlu olarak sonuçlandırması halinde hemen ya da kısa sürede alabilme şansınız vardır. Ancak göçmenlik ofisi başvuru sorası ya da sonrasında sizden ek evrak istemesi istemesi halinde göçmenlik ofisince belirlenen süreye kadar evrakları hazırlayıp göçmenlik ofisine vermeniz gerekir. Oturma izni çıkış süresi ancak göçmenlik ofisinin başvurunuzu olumlu sonuçlandırması halinde bitmektedir.

Macaristan'de ev sahibi olmak veya kiracı olmak durumunda oturum izni için gereken evraklar nedir?

Macaristan'da ev sahibi olarak ya da kiralayarak oturma izni için başvurduğunda istenen evraklar kaldığınız evin durumuna göre değişmektedir. Sadece ev sahibi olmanız veya kiracı olmanız değil, kiraladığınız evin sahibinin bir kuruma ya da bir şahsa ait olması gibi farklı durumlar da gereken evrak listesini etkileyebilmektedir. Göçmenlik ofisine oturma izni için başvurduğunuzda oturma izni için durumunza göre gereken evrakları size bildirecektir.

Macaristan oturma izni için gerekli evrakları hazırlayamam oturum izni almamı olumsuz yönde etkiler mi?

Bu durum istenen evrağın türüne ve göç bürosundaki yetkililerin kararına bağlı olmaktadır. Kimi evrakları göç bürosuna getirmeniz şart olmakla birlikte kimi evraklar konsusunda esnek davranılabilmektedir. Yeniden aynı evrağı getirmeniz ya da farklı evrak getirmeniz istendiğinde size belirli süreye kadar bu evrakları hazırlayıp göç ofisine gelmeniz istenecektir. Oturum izni almanız göç ofisinin işlem sürecini olumlu olarak sonuçlandırması halinde verilebilmektedir.

Macaristan vatandaşlık başvurusu için oturum iznim en az kaç sene olmalıdır?

Macaristan vatandaşlık başvurusunda bulunabilmek için göç bürosu belirli bir süredir Macaristan'da sürekli yaşamanız gerekmesini ve kalıcı oturma iznine sahip olmanızı talep etmektedir. Kalıcı oturma izni de belirli bir senede geçici oturma izni ile yaşamanız durmunda alınabilmektedir. Bununla birlikte sabıka kaydınızın olmaması ve Macarca bilmeniz gibi başka şartlar da aranmaktadır.

Erasmus programı için Macaristan oturma izni gerekli midir?

Evet, Erasmus programı ile gidecek öğrenciler için de Macaristan oturma izni gereklidir.

Bu web sitede aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com'a ait görünüyor. Macaristan Konsolosluğu'nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

macaristankonsoloslugu.com web sitesi, konsolosluk veya büyükelçiliğin resmi sitesi değildir, bulundurduğu bilgiler resmi değildir. Bu site vize uzmanlarının tecrübelerine dayanarak insanların yararı için hazırlamıştır. Knight SP, Google optimizasyonu metodları ile farklı alan adlarını alan bir şirket olup, bu alanlarda bulundurduğu bilgiler ile danışmanlık, turizm gibi sektörlerde yer alan şirketler için reklam sağlayarak stratejik ortaklık yapmaktadır. Bu sitede yer alan bilgileri yalış olarak gördüğünüzde bunları bildirmek veya güncellemek için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız.

Macaristan oturma izni alınca iş imkanım var mı?

Macaristan'daki iş imkanınız oturum izninin türüne bağlı olup, ancak çalışma izni olmanız durumunda sürekli ve tam zamanlı işte çalışabilirsiniz. Bütün oturma izinlerinde çalışma izni verilmemektedir, Macaristan'a çalışma dışı amaçla oturum izni alıp daha sonraki yaşadığınız sürede bu tür işlerde çalışmak istiyorsanız göç bürosuna çalışma amaçlı oturum izni için yeninden başvuruda bulunmanız gerekebilmektedir. Ayrıca, Macaristan'da çalıştığınız iş yeri de sizin adınıza çalışma izni alması gerekebilmektedir. Bu durumla ilgili en net yanıtı göç bürosunu ziyaret ettiğinizde alacaksınız.

Macaristan oturum iznini uzatmam mümkün mü?

Macaristan oturum iznini uzatma mümkündür. Ancak başvurmadan önce uzatmak istediğiniz oturma izni türü için istenen gerekli evraklar hakkında bilgi göç bürosundan bilgi alınız. Bir ya da iki ay önce oturum izni uzatımı için başvuru yapmanız önerilmektedir.