Macaristan İstanbul Başkonsolosluğunda da zarf içinde şüpheli toz

 

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğundan da sarı toz ihbarı alındı. Toza bulaşan personel ve mekanın dekontaminasyonu için ilgili AFAD birimleri olay mahaline sevk edildi.  Macaristan Başkonsolosluğu'ndaki zarfında 24 Ekim Cuma günü diğer Başkonsolosluklara gönderilen zarflarla aynı anda gönderildiği şüphesi üzerinde duruluyor.24 Ekim 2014 Cuma günü İstanbul'da yeralan  bazı Başkonsolosluklara zarf içinde şüpheli toz gönderilmiş ve olayın haber alınması üzerine İstanbul AFAD KBRN Ekibi ve ilgili kurumlar tarafından gerekli müdahaleler yapılmıştı.

Bugün Macaristan Başkonsolosluğundan da aynı olayla ilgili bir ihbar alındı ve toza bulaşan Macaristan Konsolosluğu çalışanlarının ve mekanın dekontaminasyonu için ilgili birimler olay mahaline sevk edildiler.

Macaristan Başkonsolosluğu'nun 2 gündür kapalı olması sebebiyle bugün mesai başlangıcı ile birlikte zarfın açılmasıyla sarı tozun postalandığı ortaya çıktı. Bugün ulaşan şüpheli zarfın 24 Ekim Cuma günü diğer Başkonsolosluklara gönderilen zarflarla aynı anda gönderildiği görüşü üzerinde duruluyor.  

İstanbul’da daha önce 5 ayrı konsolosluğa gönderilen ve bazı çalışanların karantinaya alınmasına neden olan sarı toza ilişkin sonuçların bugün alınması bekleniyor. Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gözlem altına alınan 25 kişinin durumu ise Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı’ndan gelecek sonuçla belirlenecek.

Macaristan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: isztambul.mfa.gov.hu