Macaristan Hakkında

Macaristan Hakkında

MACARİSTAN'DA TURİZM

Macaristan Orta Avrupa'da yer almakta olan bir ülkedir. ülkenin batı bölümleri Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya ve Ukrayna, doğuda Romanya ve güneyde Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ ile çevrilidir.

Kaplıcalar, göller, Tuna Nehri, Dünya Mirası alanlar ve başkent Budapeşte...Coğrafik olarak küçük ama sahip olduğu kültürel, tarihi ve tabii değerler ile oldukça büyük bir ülkeyi ziyaret etmek, herkesin istekleri arasında bulunacaktır. Tuna Nehri'nin her iki yakası üzerinde kurulu olan Budapeşte, Avrupa'nın en güzel başkentlerinden birini temsil eder. Tuna Nehri'nin ikiye böldüğü yerleşim alanlarının çeşitliliği, bulundurduğu tarihi eserler, Macaristan'daki kaplıca ve şifalı hamam kültürünün en fazla yaşandığı kentlerden biri olması, Budapeşte'yi önemli bir turizm noktası haline getirmiştir. Nehrin sol yakasını oluşturan Buda, suyla bütünleşen tepeler üzerine kurulmuştur. Tuna'nın sağ yakası Pest, düz bir alan üzerinde yayılan yerleşim alanlarından oluşur. Budapeşte'de bulunan Büyük Sinagog ( Dohany Street Synagogue), Avrupa'daki en büyük sinagogu'dur. Başkentin 50 km kuzeybatısında bulunan Esztergom Bazilikası, Avrupa'nın üçüncü en büyük kilisesidir. Budapeşte'de 100'ün üzerinde kaplıca ve çok sayıda şifalı hamam bulunur. İki kaplıcadan suyunu alan Szechenyi Şifalı Hamamı (Széchenyi Medicinal Bath), Avrupa'daki türlerinin en büyüğüdür. Macaristan'da bulunan Balaton Gölü, Avrupa'daki en büyük göldür. Yine Tisza Gölü, ülkedeki en büyük yapay gölüdür. Macaristan'da yaklaşık 1300 kaplıca bulunur. Bunların 300 tanesi hamam olarak kullanılmaktadır.

MACARİSTAN HAVAALANLARI

Balaton - Keszthely (SOB) Budapeşte (BUD) Deprecen Havaalanı

MACARİSTAN OTELLERİ

Blum Pince Hotel Villany, Hotel Castle Garden, Karos Spa Hotel, Blue Villa Apartment House Heviz, Hotel Palazzo Zichy, Keszi Panzio, Ovar Apartman Hotel, Le Meridien Budapest, Corinthia Grand Hotel Royal, A16 Panzio

Macaristan Vizesi

Macaristan vizesi, Macaristan seyahatinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için zorunlu olan bir uygulamadır. Macaristan ve Türkiye arasında vize uygulaması bulunurken Schengen ülkesi, Kanada, ABD, İsviçre ve İngiltere ikame izni bulunmayan Türkiye vatandaşlarının Macaristan'a girişleri öncesi Macaristan vizesi almaları gerekecektir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportu olan yeşil, gri ve kırmızı pasaport sahibi kişilerin Macaristan vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur. Resmi pasaport sahibi kişiler 180 gün içerisinde 90 günü geçememe ön koşulu ile Macaristan vize işlemlerinde muaftır.

Macaristan Konsolosluğu

Macaristan Konsolosluğu, Macaristan devletinin Türkiye'de bulunan resmi temsilciliğidir. Ankara Macaristan Büyükelçiliğinin içinde konsolosluk bölümü bulunurken Macaristan devletinin Başkonsolosluğu ise İstanbul' dadır. Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Macaristan Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk bölümünün Macaristan vizesi, Macaristan vize işlemleri, Macaristan vize ücreti, Macaristan vize başvuru formu, Macaristan erasmus vizesi ve Macaristan oturum iznine dair çalışmaları bulunmaktadır.

Ayrıca Macaristan Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk bölümü ve Macaristan Başkonsolosluğu İstanbul, Macar vatandaşlarının tüzel ve özel kişiliklerini koruma, hak ve menfaatlerini iyileştirme kimlik çıkarma, pasaport yenileme gibi işlemlerinde sürdürülebildiği bir Türkiye Temsilciliğidir.