Macaristan Erasmus Vizesi

Macaristan Erasmus Vizesi

Macaristan Erasmus Programı

Macaristan'ya Erasmus Programı kapsamında gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler Macaristan Macaristan Konsolosluğu tarafından belirlenen Macaristan Erasmus vizesi için gerekli evrakları Macaristan Konsolosluklarına sunmalıdırlar. Macaristan Konsolosluğu tarafından belirlenmiş bu belgelerin güncel olmasına dikkat edilmelidir. Bazı evrakların orijinal olması zorunluluğu vardır. Macaristan vizesi için gerekli evraklar, Macaristan'ya gidiş amacına uygun hazırlanıp Macaristan Konsolosluğu'na sunulmalıdır. Tüm belgelerin asılları ile ikişer adet fotokopileri Macaristan Konsolosluğu'na sunulmalıdır. Türkçe belgelerin Macar diline tercüme edilmiş olarak başvuru evrakları arasına koyulmalıdır.

Macaristan Erasmus Vizesi İçin Gereken Evraklar

 • İkamet izni (oturum izni) başvuru formu Uzun süreli vize talep formu olarak da bilinir. Macarca olarak doldurulmuş, Macaristan vize başvurusu için ibraz edilecek evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, başvuru sahibi tarafından imzalanmış iki nüsha ikamet izni başvuru formu. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise; kişi tarafından doldurulacak ikamet izni başvuru formunun imza bölümünü ebeveynlerin ikisi de imzalanmış olmalıdır.
 • Fotoğraf - Macaristan turistik vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 3 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, Macaristan vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.
 • Pasaport - Macaristan turistik vize başvurularında kullanılacak pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin Macaristan seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır. Pasaport fotokopisiyle birlikte sunulmalıdır. Eğer varsa daha önceden verilmiş Schengen, Romanya, Amerika, Bulgaristan İngiltere vizelerinin giriş-çıkış damgalarının bulunduğu sayfaların fotokopileri. Pasaportun biometik bilgilerinin ve varsa önceki vizelerin bulunduğu sayfaların fotokopileri
 • Macaristan'daki Üniversite/Yüksek okulun kabul belgesi - Yazı, eğitim süresini ve hangi şehirde olduğunu içermesi gerekmektedir. Fotokopi veya scan çıktısı yeterlidir
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi - Macaristan Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge - Macaristan vize işlemlerinde bulunacak kişinin Macaristan' da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası.
 • Türkiye'deki Üniversiteden alınmış yazı - Başvuru sahibin gidiş amacına ve Erasmus / Sokrates burslu olarak bir Macaristan Üniversiteden eğitim göreceğine dair belgeler
 • Noter tasdikli Taahhütname - Macaristanca tercümesi ve Tüm gelir kanıtlarının aslı 2 fotokopisi
 • Taahhütname - Sadece ebeveynler tarafından düzenlenen noter tasdikli bir taahhütnamenin aslı ve 2 fotokopisi ve Yeminli tercümandan Macaristanncaya tercümesi
 • Sponsor Evrakları - Öğrenciye Erasmus süresince sponsor olacak ebeveynlerin meslek durumu veya maddi durumuna ilişkin evraklar.
 • Muvafakatname - Başvuru sahibi 18 yaş altında ise reşit değil ise, yalnız ve/veya ebeveynleri ya da yasal vasi ile seyahat ediyor ise beraber seyahat edilse de edilmese de, her iki yasal veli veya vasiler noterden 6 ay içerisinde çıkartılmış muvafakatname aslını ve fotokopisini vermek zorundalardır
 • Eğitim programı sertifikası - Menşe ülkede takip edilen eğitim programı sertifikası
 • Konaklama masraflarının karşılanacağına dair teminatlar - Konaklanacak yer, otel rezervasyonu ya da Macaristan'da ikamet eden bir yabancının ya da Macaristan vatandaşının beyanatı;
 • Kurumca düzenlenen eğitim bursunu belgeleyen teminatlar
 • Uçak bileti rezervasyonu

Lütfen Dikkat!
Başvurunuz için Macaristan'dan başvurunuzu kabul eden okulun gönderdiği mektubun aslı olması çok önemlidir. Konsolosluğun mutlaka görmek istediği bu evrakı başvurudan önce temin etmeniz gerekmektedir.
Ebeveynler tarafından verilen taahhütname, Federal Eğitim Teşvik kanununda belirlenen garanti oranına göre düzenlenmeli ve ödemeyi garanti etmelidir.
Verilen taahhüttün ödenebileceğine dair ebeveynlerin maaşlarının yattığı hesap cüzdanları, mal varlığının bulunduğu hesap cüzdanı ve ödeme gücünü gösteren tüm maddi ve gelir durumunu gösteren evrakların aslı ve 2 fotokopisini ibraz etmelidir. (Gelir evrakların tercümesine gerek yoktur). Ayrıca taahhütnameyi veren kişinin imzası noter tarafından tasdik edilmelidir.

Macaristan Erasmus Vizesi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Macaristan Erasmus vizesi kaç günde çıkar?

Macaristan Erasmus vizesi ortalama olarak 7 ile 10 iş günü arasında çıkmaktadır. Ancak, vize işlemleri sırasında konsolosluğun yoğun olması ve ek evrak istemesi gibi özel bir durumla karşılaşmanız halinde Erasmus vizesi daha uzun sürede çıkabilmektedir. Vize başvurusu sırasında eksik evrak teslim etmeniz de vize çıkış süresini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Macaristan Erasmus vize belgeleri nelerdir?

Macaristan Erasmus vizesi için gereken belgeler uzun süreli vize talep formu, biyometrik fotoğraf, pasaport ve fotokopisi, Macaristan'daki yüksek okul kabul belgesi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, nüfus cüzdanı fotokopisi, seyahat sağlık sigortası, Türkiye'deki üniversiteden alınmış yazı, noter tasdikli taahhütname, ebeveynlerce düzenlenen taahhütname, sponsor evrakları, muvafakatname, eğitim programı sertifikası, konaklama masraflarına ilişkin belgelerdir. Başvurmanız durumunda sizden istenen belgelerde değişiklikler olabilmektedir, gereken belgeleri teyit etmek için Macaristan Konsolosluğu ile irtibata geçiniz.

Macaristan Erasmus vizesi Schengen vizesi midir?

Macaristan Schengen alanında bulunup Macaristan Erasmus vizesi Schengen vizesidir. Fakat, macaristan'dan başka bir Schengen ülkesine seyahat edereken pasaportunuzu ve oturum kartınızı yanınıza alınız.

Erasmus programı ile Macaristan'a gitmem durumunda oturma izni almam gerekir mi?

Macaristan'da Erasmus programı ile eğitim görmeniz durumunda Macaristan'da oturma izni almalısınız.

Macaristan Erasmus vizesi için ücret ödemem gerekiyor mu?

Evet, Macaristan Erasmus vizesi için ücret ödemelisiniz. Ücret hakkında güncel bilgi için başvuru zamanınıza yakın bir zamanda bilgi almanız önerilir.

Macaristan Erasmus vize işlemlerini Türkiye'de hangi kurumlar gerçekleştirmektedir?

Macaristan Erasmus vize işlemleri Türkiye'de Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Macaristan Ankara Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilmektedir.

Erasmus vize başvuru sonucum reddedildi. Yeniden Macaristan Konsolosluğu'na Erasmus vizesi için başvuruda bulunabilir miyim?

Başvurunuzun ret ile sonuçlanması durumuda yeniden Macaristan Konsolosluğuna Erasmus vizesi içinbaşvuruda bulunabilrsiniz. Ancak, yeniden başvurunuz sonrası konsolosluktan yine ret sonucunu alma ihtimaliniz vardır.

Bu web sitede aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com'a ait görünüyor. Macaristan Konsolosluğu'nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

www.macaristankonsoloslugu.com web sitesi'nin konsoslosluk veya büyükelçiliğin resmi web sitesi olmayıp içindeki bilgiler de resmi değildir. Bu site vize uzmanlarının tecrübelerine göre hazırlanarak insanlara faydalı olması için hazırlanmıştır. Knight SP ise farklı alan adlarında yayınladığı bilgilerle turizm, danışma gibi şirketler için reklam vererek stratejik ortaklık yapan bir şirket olup, bu alan adlarını da Google optimizasyon yöntemlerini kullanarak edinmektedir. Bu web sitesinde gördüğünüz doğru olmayan bilgileri güncellemek veya bildirmek için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız.

Macaristan Erasmus vizesi için randevu gerekir mi?

Evet, Macaristan Erasmus vizesi için Macaristan Konsolosluğundan randevu alınması gerekmektedir. Randevu için konsolosluk tarafından belirtilen tarihte konsoloslukta olmalısınız.

Macaristan Erasmus vizesini uzatabilir miyim?

Gereken kriterleri karşıladığınız takdirdeMacaristan Erasmus vizesini uzatabilirsiniz.