Duyurular
»AB ülkelerinden Macaristan'da yürürlüğe giren medya yasasına ilişkin tartışmalar sürerken bu ülkenin Ankara Büyükelçiliği, Macaristan'ın, "Avrupa değer düzeni, hukuk devleti, insan hakları ve temel özgürlük haklarına saygı gösterilmesine bağlı" olduğunu belirterek "Yasanın kabul edilmesinin öncelikli amacının Avrupa Birliği'nin ilgili düzenlemesinin, direktiflerinin Macar mevzuatına aktarılması olduğuna dikkat çekti. Büyükelçilik, Ocak ayı başında yürürlüğe girmiş olan Macar Medya Yasası ile ilgili olarak "Macaristan, Avrupa değer düzeni, hukuk devleti, insan hakları ve temel özgürlük haklarına saygı gösterilmesine bağlıdır. Macaristan, ilgili tüm uluslararası anlaşmalara taraf, dolayısıyla Lizbon Antlaşması ve Avrupa Birliği Temel Haklar Bildirgesi normları Macaristan için de bağlayıcıdır" dedi. Macar Medya Yasası ile, yeni medya piyasasının modern düzenleme modelini oluşturmak ve on beş yıl önce çıkarılmış olan, çok eleştirilen, modası geçmiş Medya Yasası'nın yerini, teknik ve toplumsal gelişmeleri dikkate alan kapsamlı bir mevzuatın almasını amaçlandığını belirten Büyükelçilik, "Yasanın kabul edilmesinin öncelikli amacının Avrupa Birliği'nin ilgili düzenlemesinin, direktiflerinin Macar mevzuatına aktarılması olduğunu da belirtti. Büyükelçilik şöyle devam etti:-"AVRUPA KOMİSYONU YASAYI İNCELİYOR""Avrupa Komisyonu, yasayı halen inceliyor ve Macaristan, bu konuda tüm desteği, bilgilendirmeyi sunmakta ve Komisyon yetkilileri ile işbirliği yapmaktadır.Olası daha sonraki adımlar hakkında yukarıdaki prensipler ve amaçlar göz önünde bulundurularak karar alınacaktır."(ANKA)
»2013 Yılı Macaristan Konsolosluğu Tatil Günleri
»  Ramazan Bayramında seyahat edecek olan kişilerin başvurularını en geç 22 Temmuz 2013 tarihinde yapmaları gerekmektedir. Ramazan Bayramında seyahat edecek olan kişilerin başvurularını en geç 22 Temmuz 2013 tarihinde yapmaları gerekmektedir.  

Macaristan Vize Başvuru Formu


 

Bu form Macaristan konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan 4 sayfalık bir formdur ve Macaristan konsolosluğu ile başvuru sahibi arasında resmi bir iletişim aracıdır. Macaristan konsolosluğunun başvuru sahibi hakkında bilgi edinmesini sağlar.                                                                                                                                                                                                      Macaristan vize başvuru formu, eksiksiz ve vize başvuru evraklarında beyan edilen bilgilerinizi destekler şekilde olmalıdır. Gerçeğe uygun olmayan bilgi ve belgeler vize başvuru evraklarınızın arasında bulunmamalı. Sahte evrakın suç olduğunu unutmamalısınız.  Vize   başvuru işlemleriniz için imzalayarak vermiş olduğunuz bilgi ve belgeler işleme tabi tutulurken, resmi bir prosedür olan vize başvuru işlemleri sırasında gerçeğe aykırı beyan ve evraklara Macaristan mevzuatınca yaptırım uygulanacaktır.                                                                                                                                                                                                AyrıcaMacaristan vize işlemleriniz yanarken, ret almış olursunuz.

Macaristan vize başvuru formunu, başvuru evraklarınız arasında bulundurmalısınız. Form , Tükenmez kalem ile okunaklı BÜYÜK HARFLERLE  doldurulmalıdır.

Macaristan vize başvuru formunda bulunan tüm maddelerin açıklamasını aşağıda bulabilir ve bu açıklamaları dikkate alarak doldurabilirsiniz.

 

1. Soyadınız : sadece soyadınızı yazmanız gerekmektedir

2. Kızlık soyadınız [önceki soyadınız] :

3. Adınız : tam adınızı yazmanız gerekmektedir

4. Doğum tarihiniz (gün-ay-yıl) : nüfus cüzdanınızda yazan doğum tarihinizi yazmanız gerekmektedir

5. Doğum yeriniz : nüfus cüzdanınızda aynı bölümde yer alan ismi yazmanız gerekmektedir

6. Doğum ülkeniz : doğduğunuz ülke adını yazmanız gerekmektedir

7. Uyruğunuz Şimdikinden farklı olması halinde doğum uyruğunuz :

8. Cinsiyet : erkek / kadın

9. Medeni hal : bekar / evli / ayrı / boşanmış / dul / diğer seçeneklerinden size uygun olanı seçmelisiniz

10. Yasal velinin soyadı, adı, adresi (başvuru sahibinkinden farklı olması halinde) ve uyruğu :

11. Nüfus Cüzdanı numarası (var ise) : TC numaranızı yazmanız gerekmektedir. TC pasaportunuz ile başvuru yapmayacaksanız bu alanı boş bırakabilir yada yabancı pasaportunuzda var olan kimlik numaranızı yazabilirsiniz.

12. Seyahat belgesi cinsi : Ulusal pasaport / Hizmet pasaportu / Hususi pasaport / Diplomatik pasaport / Resmi pasaport  - Sahip olduğunuz pasaport  tipini seçmelisiniz.

13. Pasaport numarası : başvuruyu yapacağınız pasaportun numarasını yazmanız gerekmektedir.

14. Pasaportun veriliş tarihi : pasaportunuzun ilgili bölümünde yazmaktadır. Aynı şekilde  gün/ay/yıl  şeklinde yazmanız gerekmektedir.

15. Pasaportun bitiş tarihi : pasaportunuzun ilgili bölümünde yazmaktadır. Aynı şekilde  gün/ay/yıl  şeklinde yazmanız gerekmektedir.

16. Pasaportu veren makam : pasaportu aldığınız yer pasaportunuzda yazmaktadır. Aynı şekilde yazmalısınız.

17. Başvuru sahibinin posta adresi – telefon numarası ve e.maili : başvuru sahibinin ikamet adresini tam olarak yazması gerekmektedir. Başvuru sahibinin telefon numarası önemli bir bilgidir. Konsolosluk her an başvuru sahibine ulaşmak isteyebilir. Bu yüzden ulaşabilecekleri bir telefon yazmak gerekmektedir.

18. Kendi ülkeniz olmayan bir ülkede mi ikamet ediyorsunuz : cevabınız evet ise belirtmeniz gerekmektedir.

19. Şu anki mesleğiniz : Çalışmıyor  olsanız dahi bu alanı boş bırakmamalısınız.

20. Çalışılan şirketin adı, adresi ve telefon numarası. Öğrenci olma durumunda, öğrenim görülen merkezin adı ve adresi :

21. Seyahat amacınız : Turistik / İş / Aile ziyareti / Kültürel / Sportif / Resmi Ziyaret / Sağlık sebebi / Eğitim / Transit / Havalimanı transiti / Diğer (Bu şıkkı seçtiğinizde açıklamasını mutlaka yapmanız gerekmektedir)

Bu seçeneklerden size uygun olanı seçmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken husus; bir ticari davetiyeniz yoksa ya da Macaristan’daki bir şirket ile ticari faaliyetlerinizi kanıtlayan belgelere sahip değilseniz yapacağınız seyahat ticari kapsamda değerlendirilemez. Dolayısıyla seçeneğinizi kanıtlayan belgelere sahip olmanız gerekmektedir.

22. Gidilecek ülke veya ülkeler : Seyahatiniz sadece Macaristan’a olacaksa bu ilkenin adını yazmanız gerekmektedir. Eğer Macaristan dışında birkaç ülkeye de seyahatiniz olacaksa sırasıyla ülkelerin isimlerini yazmanız gerekmektedir.

23. İlk giriş ülkeniz : Eğer seyahatiniz Macaristan’dan başlayacaksa Macaristan , Macaristan’dan başlamayacaksa giriş yapacağınız ilk ülke adını yazmanız gerekmektedir.

24. Talep edilen giriş sayısı : tek giriş / iki giriş / çok girişli

Öngörülen gezi veya transit süreniz (Lütfen gün sayısını belirtiniz) : schengen ülkelerine yapacağınız ilk seyahatinizin kaç gün süreceğini bu kısımda belirtmelisiniz.

*Serbest dolaşım hakkını kullanarak seyahat eden AB, AET veya İsviçre Konfederasyonu vatandaşlarının akrabaları (eş, çocuk veya bakmakla yükümlü olunan ebeveynler) yıldızla işaretlenmiş bölümleri doldurmamalıdır. AB, AET veya İsviçre Konfederasyonu vatandaşlarının akrabaları, akrabalık derecelerini gösterir belgeleri ibraz edip 34 ve 35 numaralı bölümleri doldurmalıdır.

 

(x) 1’den 3’e kadar olan bölümler seyahat belgesinde (pasaport) belirtilen bilgilere göre doldurulmalıdır.

25. Son üç yıl içerisinde alınan Schengen vizeleri : son 3 yıl içerisinde almış olduğunuz schengen vizeniz yoksa Hayır cevabını işaretlemelisiniz. Son 3 yıl içerisinde schengen vizesi aldıysanız vizelerin başlangıç ve bitiş tarihlerini yamanız gerekmektedir.

26. Schengen vizesi talebinde daha önce parmak izinin alınıp alınmadığı : daha önce aldığınız vizeleriniz için Konsolosluklara parmak izi verdiyseniz, tarihini biliyorsanız yazmanız gerekmektedir.

Asıl gidilecek ülkenin farklı bir ülke olması durumunda, o ülkeye giriş izni : Macaristan’ı transit olarak kullanacaksanız (örneğin Avusturya’ya geçecekken Macaristan’dan gidecekseniz ve belli bi süre burada kalmanız gerekiyorsa transit vize almalısınız).Gitmek istediğiniz asıl asıl ülkeye girebileceğinizi gösteren belgeleri de ibraz etmeniz gerekecektir. Var ise aldığınız yeri ve geçerlilik tarihlerini buraya belirtmeniz gerekmektedir.

27. Schengen alanına öngörülen giriş tarihi : gün / ay / yıl şeklinde yazılmalıdır. Uçak biletiniz ile uyumluluk göstermelidir.

28. Schengen alanından öngörülen çıkış tarihi : gün / ay / yıl şeklinde yazılmalıdır. Uçak biletiniz ile uyumluluk göstermelidir.

29. *Üye Devletlerden davetiye gönderen kişi veya kişilerin soyadları ve adları.

Davetiye olmaması durumunda  ,  üye Devletlerde geçici olarak konaklayacağınız yer veya otelin adı adresi ve telefonu.

30. Üye Devletlerden davetiye gönderen kişi veya kişilerin,

geçici olarak konaklanacak yer veya yerlerin, otel veya

otellerin posta adresi ve elektronik posta adresi:

Telefon ve Fax  numaraları :

Davetiye gönderen şirket veya kurumun adı ve Adresi Şirket veya kurumun telefon ve faks numaraları :

 

Şirket veya kurumdaki irtibat kişisinin soyadı, adı, adresi, telefon ve faks numaraları ve elektronik posta adresi

 

30. Geziniz boyunca seyahat ve genel masraflarınız kim tarafından karşılanacak? : bir çok sebepten dolayı masrafları başvuru sahibi karşılamayabilir. Bu durumda vize başvuru formunuzdaki bu maddeye masrafları karşılayacak olan kişi yada kurumun ismini yazmanız gerekmektedir.

31. AB, AET veya İsviçre Konfederasyonu vatandaşı olan akrabaya ait şahsi bilgiler :

Soyadı Adı :

Doğum tarihi : (gün/ay/yıl )

Uyruğu :

Pasaport veya kimlik numarası :

Eğer bu özelliklere sahip 1. Dereceden akrabanız varsa ya da size davetiye gönderen akrabanız ise Macaristan vize başvuru formunda bulunan bu alana onun bilgilerini yazmanız gerekmektedir. Bu durum vizenizin olumlu sonuçlanmasını ve bazı imtiyazlardan faydalanabilmeniz için gereklidir.

 

31. AB, AET veya İsviçre Konfederasyonu vatandaşı ile akrabalık derecesi : eş / torun /bakmakla yükümlü olduğu ebeveyn

Yer ve tarih : Başvuru yapacağınız Konsolosluğun bulunduğu il ve başvuru tarihini bu alana yazmanız gerekmektedir.

İmza (reşit olmayanlar için yasal velinin imzası) :

 

Macaristan Vize Başvuru Formu ile İlgili Sık Sorulan Sorular

 

Macaristan vize başvuru formunu Türkçe doldurabilir miyim?

Evet doldurabilirsiniz .


Macaristan vize başvuru formuna yapıştıracağım fotoğrafın özellikleri nelerdir?

Vize formunda kullanabilmeniz için 2 adet son 3 ay içinde çekilmiş , 35x40 mm ve biometrik özelliklere sahip olması gerekmektedir.


Yeşil ve Hizmet pasaportu sahibi kişilerin hangi durumlarda vizeye başvurması gerekmektedir?

Bu pasaportlara sahip kişiler Macaristan’a vizesiz seyahat edebilirler ve her giriş için en fazla 30gün vizesiz kalabilirler. Şayet yeşil ve hizmet pasaportu sahibi kişiler Macaristan’da 30-90 gün arası ikamet edecekler ise vize talebinde bulunulması gerekmektedir.90 günden de fazla ikamet edeceklerin ise oturma iznine başvurmaları gerekmektedir.


Hatay’da ikamet ediyorum vize başvurusu esnasında konsolosluğa şahsen gelmeme gerek var mı?

Afyon , Aydın , Balıkesir , Bilecik , Bursa , Çanakkale , Denizli , Edirne  , İstanbul , İzmir , Kırklareli , Kocaeli , Kütahya , Manisa , Muğla , Sakarya , Tekirdağ , Uşak , Zonguldak şehirleri dışında başvuru yaptığınız takdirde Ankara Büyükelçiliğine başvurunuzu gerçekleştiriyoruz. İstanbul konsolosluğu şahsen gelmenizi istiyor ancak Ankara Büyükelçiliği  şahsen gelme mecburiyeti koşmuyor.