Macaristan Yatırımcı Programı ile Macaristan Oturum İzni

Macaristan Yatırımcı Programı ile Oturum izni

Macaristan dış yatırımcı eksikliğini gidermek ve yeni yatırımcılar çekmek amacıyla Avrupa’da birçok ülkede uygulanan yatırıma dayalı Macaristan’da oturum programı uygulamaktadır. 

Macaristan Avrupa Birliği vatandaşı olmayan üçüncü ülke vatandaşlarına devlet tahvili alımı üzerinden yatırım olanağı sunmakta ve 5 yıllık bir sürenin ardından yatırımcı bu tahvilleri bozdurup parasını geri alabilmekte ve yatırım sonucu elde ettiği oturumunu da kaybetmemektedir. 


Macaristan Yatımcı Programı Başvuru Süreci


Macaristan Yatırımcı Programına katılmak isteyen adayların izlemesi gereken yollar şu şekildedir;

1) Kayıt ve adli inceleme

Programa başvuru yapanlar için 300.000€ olan yatırım bedeli ve 60.000€ olan kayıt ve muamele giderleri bedelinin ödenmesi için iki seçenek sunulmaktadır. 

     a. Yediemin Hesabı 
Tüm ödenecek tutar Uluslararası bir hukuk bürosunun yediemin hesabına aktarılır ve adli sicil kontrolleri bitene kadar orada bekletilir. Adli sicil onayı geldikten sonra para hesaptan çekilir ve Macaristan hükümetinin devlet tahvilleri alınarak, bu tahvillere ait belge yatırımcıya teslim edilir.

      b. Banka Hesabı
Tüm ödenecek tutar Macaristan Devlet Bankası olan Granit Bank bünyesinde açılan vadesiz mevduat hesabına aktarılır ve adli sicil kontrolleri bitene kadar orada bekletilir. Banka yatırımcıya hesap kartı düzenler ve bu hesap kesinlikle başka amaçlar için kullanılamaz. Yatırımcı dilediği zaman girip parasının durumunu görüntüleyebilir. 

Banka ayrıca 6.000€ karşılığında 5 yıllık bir güvence sağlamaktadır. Buna göre devlet tahvillerinin alım satım süreçlerinde ve arada hizmet veren yetkili kişi ve kurumlarla yaşanacak anlaşmazlıklarda, 5 yıllık sürenin sonunda parasını alacağı tek muhatap Granit Bank olmaktadır. Yatırımcı 300.000€ olan tutarı kişinin kullanımına açmakta ve kişi o meblağı bir başka hesaba aktardıktan sonra Granit Bank bünyesinde açılmış olan hesap kapatılmaktadır. 

Her iki yöntemde de ödenecek anapara ve masraf giderleri sicil kontrolleri aşaması bitene kadar hiç kimse tarafında kullanılamamaktadır. 
 

2) Onay aşaması ve Macaristan Oturum İzninin Verilmesi

Adli sicil onayından geçen kişilerin yatırım ve masraf giderleri olarak yediemin veya banka hesabında tutulan parası ile devlet tahvili alınır. Devlet tahvili alındıktan sonra yatırımcı için bağlı olduğu Macaristan diplomatik temsilciliğinden randevu alınır. Yatırımcı randevu gün ve saatinde diplomatik temsilciliğe giderek parmak izi ve biyometri işlemlerini tamamlamak üzere hazır bulunur. Ortalama 4-6 hafta içerisinde yatırımcının Macaristan oturum kartı hazırlanarak kendisine teslim edilir. 


Macaristan Yatırımcı Programının Avantajları

  • Her aşamada yatırılan tüm meblağlar ve paylaşılan bilgi ve belgeler Macaristan devleti tarafından koruma altında olup kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmamaktadır. 
  • Oturum izniyle Avrupa’nın 33 ülkesinde vize gerekliliği olmadan 6 ay içerisinde 90 güne kadar seyahat gerçekleştirmek mümkündür. Bu oturum kartı İrlanda ve Birleşik Krallıkta (AB üyeliğinden çıktı ancak gümrük birliği devam ediyor) vize muafiyeti sağlamamaktadır. 
  • Programı diğerlerinden ayıran en temel özelliği yatırılan 300.000€ tutarı 5 yıllık sürenin sonunda tamamen iade alabilme ve buna rağmen sağlanmış olan oturum hakkını kaybetmeme avantajıdır. 
  • Program kapsamında 5 yıllık sürenin en az 4 yıllık kısmını Macaristan’da ikamet ederek geçiren kişiler söz konusu oturum haklarını farklı bir AB ülkesine taşıyarak orada oturum ve çalışma hakkına sahip olabilmektedir. 
  • Macaristan Yatırımcı Vizesi ile oturum izni programına sadece yatırımcıyla birlikte, eşi ve 18 yaş altındaki tüm çocukları ücretsiz dâhil olabilmekte ayrıca istenirse yatırımcının anne ve babası ile 18 yaş üstü çocukları kişi başı ek olarak 20.000€ ücret ödeyerek programa kaydettirilebilmektedir. 
  • Program kapsamında yatırım amaçlı olarak aktarılan meblağın tüm güvencesi Macaristan hükümeti teminatı altındadır. Bu programı ayrıcalıklı kılan en temel fark Macaristan’da ikamet etme ve/veya ev kiralama zorunluluğu bulunmamasıdır. Yani Macaristan’a hiç gitmeden bile bu hakka sahip olabilir ya da istenirse Macaristan ve/veya diğer Schengen üye devletlerinde eğitim ve çalışma gibi hakları kolayca elde edebilirsiniz. Bu oturum kartıyla Berlin’de üniversite eğitimi almak ya da Stockholm’de çalışmak çok kolay. 

Macaristan Yatımcı Programı ile Vatandaşlık Hakkı

Program kapsamında 7 yıllık yatırım sürecini tamamlayan ve orta derecede Macarca bilen yatırımcılar diğer şartları da tamamladıkları takdirde vatandaşlık hakkına sahip olabilmektedir. Bu süreç diğerlerinden farklı olarak kişiye özel detaylar ve şartlar barındırdığından her yatırımcının işlem tamamlandığında edinebileceği özel bilgiler ışığında gerçekleşmektedir. 

 

 

 

Macaristan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Değildir!