Duyurular
»AB ülkelerinden Macaristan'da yürürlüğe giren medya yasasına ilişkin tartışmalar sürerken bu ülkenin Ankara Büyükelçiliği, Macaristan'ın, "Avrupa değer düzeni, hukuk devleti, insan hakları ve temel özgürlük haklarına saygı gösterilmesine bağlı" olduğunu belirterek "Yasanın kabul edilmesinin öncelikli amacının Avrupa Birliği'nin ilgili düzenlemesinin, direktiflerinin Macar mevzuatına aktarılması olduğuna dikkat çekti. Büyükelçilik, Ocak ayı başında yürürlüğe girmiş olan Macar Medya Yasası ile ilgili olarak "Macaristan, Avrupa değer düzeni, hukuk devleti, insan hakları ve temel özgürlük haklarına saygı gösterilmesine bağlıdır. Macaristan, ilgili tüm uluslararası anlaşmalara taraf, dolayısıyla Lizbon Antlaşması ve Avrupa Birliği Temel Haklar Bildirgesi normları Macaristan için de bağlayıcıdır" dedi. Macar Medya Yasası ile, yeni medya piyasasının modern düzenleme modelini oluşturmak ve on beş yıl önce çıkarılmış olan, çok eleştirilen, modası geçmiş Medya Yasası'nın yerini, teknik ve toplumsal gelişmeleri dikkate alan kapsamlı bir mevzuatın almasını amaçlandığını belirten Büyükelçilik, "Yasanın kabul edilmesinin öncelikli amacının Avrupa Birliği'nin ilgili düzenlemesinin, direktiflerinin Macar mevzuatına aktarılması olduğunu da belirtti. Büyükelçilik şöyle devam etti:-"AVRUPA KOMİSYONU YASAYI İNCELİYOR""Avrupa Komisyonu, yasayı halen inceliyor ve Macaristan, bu konuda tüm desteği, bilgilendirmeyi sunmakta ve Komisyon yetkilileri ile işbirliği yapmaktadır.Olası daha sonraki adımlar hakkında yukarıdaki prensipler ve amaçlar göz önünde bulundurularak karar alınacaktır."(ANKA)
»Macaristan Konsolosluğu 22 Mart 2012 tarihi itibariyle randevu sistemine geçmiş bulunmaktadır. Macaristan Konsolosluğu randevu siteminden randevu almaksızın vize başvuruları gerçekleştirilemeyecektir.
»İstanbul'da görevli konsolosların eşleri, Karaköy Güllüoğlu’nda baklava yapmayı öğrendi. Şili, Kanada, Çin, Moğolistan ve Avustralya Konsoloslarının eşleri baklava kültürü ile içli dışlı olurken Macaristan Başkonsolosu'nun eşi Dora Kiss ise “Baklavayı çok seviyorum. Çok sevdiğimiz için de köpeğimin ismini baklava koymuştum” diye konuştu.
»  Macaristan Ankara Büyükelçilik Konsolosluk Bölümü, 09 Hazıran 2014 ve 1 Temmuz tarihlerinin resmi tatil olması dolayısıyla, tarihlerinde kapalı olacaktır Ankara Macaristan vizesi için başvuru gerçekleştirecek kişilerin dikkatine!
»Macaristan İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü hafta içi hergün 09.00 ila 12.00 saatleri arasında Macaristan Schengen vize başvurularını kabul etmektedir.
»Macaristan İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü kısa süreli Norveç, Estonya, Slovenya ve Portekiz Schengen vizesi başvurularını konsolosluk olarak kabul etmektedir.
»Macaristan İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü pasaport dağıtımlarını Pazartesi, Perşembe 15.00 - 16.00 Cuma günleri ise 11.00 ila 12.00 saatleri arasında gerçekleştirmektedir.
»  Almanya Avusturya Belçika Çek Cumhuriyeti Danimarka Estonya Finlandiya Fransa Hollanda İspanya İsveç İtalya İzlanda Letonya Litvanya Lüksemburg Macaristan Malta Norveç Polonya Portekiz Slovakya Slovenya Yunanistan Çok girişli Macaristan Schengen vizesi almış olan kişiler aşağıda bulunan ülkeleri önce Macaristan'a girme koşulu ve geçerli Schengen vizeleri ile vize almalarına gerek kalmadan seyahat gerçekleştirebileceklerdir. Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya,Fransa, Hollanda,İspanya, İsveç, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan
»Macaristan İstanbul Başkonsolosluk ve Macaristan Türkiye temsilcilikleri aşağıda bulunan tarihler de ve Türkiye devletinin resmi tatil ve özel günlerinde de hizmet vermemektedir. 15 Mart - 1848-49 İhtilali ve Özgürlük Savaşı'nın patlak vermesi 20-21 Nisan - Paskalya 1 Mayıs - İşçi Bayramı 08-09 Haziran - Hamsin Yortusu, Paskalyadan Sonraki 7. Pazar 1 Temmuz - Kamu görevli günü 20 Ağustos -  Aziz Iştvan Günü, Macar Devleti'nin Kuruluş Bayramı 23 Ekim, Perşembe, 1956 İhtilali ve Özgürlük Savaşı'nın patlak vermesinin yıl dönümü, Üçüncü Cumhuriyetin İlanı 1 Kasım - Cumartesi 25-26 Aralık - Noel
»Consultation for Hungary, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Hungary; Türkiye’ de bulunan Macaristan Konsoloslukları, Büyükelçiliği ve Macaristan vize işlemleri üzerine büyük bir bilgi havuzu olma yolunda çalışmalar sürdürürken, Türkiye’ de bulun Macaristan temsilciliklerine dair ayrıntılı bilgileri. Macaristan Konsolosluklarının çalışma saatlerini. Macaristan Konsolosluklarının vize bölümü çalışma saatlerini. Türkiye Macaristan temsilciliklerinin resmi tatil günlerini ve Macaristan seyahatinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya TC vatandaşlığı bulunan kimselerin Macaristan vize işlemlerinde nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair kapsamlı bilgileri, nitelikli anlamda gözlem ve karşılıklı diyaloglarla edinilmiş doğru bilgileri kamuya açık bir şekilde sunmakta ve paylaşım göstermektedir. Consultation for Hungary web sitesinde bulunan bilgilerin doğru ve güncel bilgiler olmasına büyük bir özen gösterilmekte, hatalı ve güncelliğini korumayan bilgilerin yeni bilgilere ulaşılınca yer değiştirilmesine yine aynı titizlikle yaklaşılmaktadır. Consultation for Hungary web sitesi içeriğinde bulunan bilgileri destekleyen, bu bilgileri büyüten ve derin bir perspektif kazandıran yeni bilgilerin sizlerde mevcut olması halinde bu bilgileri Knight SP iletişim adreslerini kullanarak Knight SP ailesi ile paylaşabilir, güvenli ve teyit edilmiş bilgileri 48 saat içerisinde Consultation for Hungary web sitesinin bilgi havuzuna kazandırabilirsiniz. Consultation for Hungary‘ a dair bilgi, proje ve reklam verme gibi öncelikleriniz için info@knightsp.org iletişim adresini kullanabilirsiniz.
»Danube Express" adı verilen lüks yolcu treni, Türkiye üzerinden İran'a gitmek üzere Macaristan Budapeşte'den hareket etti. Yolcularına 5 yıldızlı otel konforunda hizmet sunan, 13 vagondan oluşan, "Danube Express" treni 70 yolcusuyla Romanya, Bulgaristan ve Türkiye üzerinden Tahran'a gitmek üzere seferlerine başladı. Halk arasında zenginler treni olarak bilinen, Avrupa ve Asya'da, 16 güzergâhta 1. sınıf seyahat imkânı sunan Golden Eagle Luxury Trains'in projesi Danube Ekspress, Türkiye’de uğrayacağı güzergâhlar sırasıyla Ankara, Kayseri ve Kapadokya’nın doğal ve tarihi mekânları olarak belirlendi. Macaristan'ın Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, “Macar Demir Yollarının, Türkiye ve İran'a az yolculu yüksek konforlu nostalji seferleri düzenlemek istediklerini belirterek, bu ilk yolculuğun başarılı geçmesini temenni ettiklerini söyledi. Macar Demir Yolları, 2015 yılında bu istikamete en az 4 sefer düzenlemeyi planlıyor. Jewels of Persia adı verilen 16 bin 300 kilometrelik tur gidiş ve geliş olmak üzere toplam 26 günde tamamlanacak.
» Macaristan İstanbul Başkonsolosluğundan da sarı toz ihbarı alındı. Toza bulaşan personel ve mekanın dekontaminasyonu için ilgili AFAD birimleri olay mahaline sevk edildi.  Macaristan Başkonsolosluğu'ndaki zarfında 24 Ekim Cuma günü diğer Başkonsolosluklara gönderilen zarflarla aynı anda gönderildiği şüphesi üzerinde duruluyor.24 Ekim 2014 Cuma günü İstanbul'da yeralan  bazı Başkonsolosluklara zarf içinde şüpheli toz gönderilmiş ve olayın haber alınması üzerine İstanbul AFAD KBRN Ekibi ve ilgili kurumlar tarafından gerekli müdahaleler yapılmıştı. Bugün Macaristan Başkonsolosluğundan da aynı olayla ilgili bir ihbar alındı ve toza bulaşan Macaristan Konsolosluğu çalışanlarının ve mekanın dekontaminasyonu için ilgili birimler olay mahaline sevk edildiler. Macaristan Başkonsolosluğu'nun 2 gündür kapalı olması sebebiyle bugün mesai başlangıcı ile birlikte zarfın açılmasıyla sarı tozun postalandığı ortaya çıktı. Bugün ulaşan şüpheli zarfın 24 Ekim Cuma günü diğer Başkonsolosluklara gönderilen zarflarla aynı anda gönderildiği görüşü üzerinde duruluyor.  İstanbul’da daha önce 5 ayrı konsolosluğa gönderilen ve bazı çalışanların karantinaya alınmasına neden olan sarı toza ilişkin sonuçların bugün alınması bekleniyor. Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gözlem altına alınan 25 kişinin durumu ise Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı’ndan gelecek sonuçla belirlenecek.
»Eski yılı uğurlamaya hazırlandığımız yeni yılında yaklaştığı bugünlerde yurtdışında Noel kutlamalarına katılmayı planlıyorsanız Aralık ayında Macaristan Konsolosluğu noel tatilini en uzun yapan konsolosluk. Macaristan Konsolosluğu 23 Aralık haftası komple ve 1 Ocak tarihinde kapalı olacaktır. Dolayısıyla Yeni Yıl tatilini Macaristan’da kutlamayı planlayan tatilcilere Macaristan vize işlemlerine başvurmaları için ellerini çabuk tutmalarını hatırlatırız.

Macaristan VizesiMacaristan Konsolosluğu, Macaristan Vizesi

Macaristan vizesi, Macaristan seyahatinde bulunacak olan Türkiye vatandaşları için zorunlu bir uygulamadır. Macaristan vizesi bulunmayan kişilerin ülkeye giriş yapma imkânları ise yoktur. Macaristan vizesi bir Schengen vizesi kapsamında bulunurken, Macaristan Schengen vizesi ile diğer Schengen ülkelerine giriş yapılabilecektir. Macaristan vize başvuruları için randevu alınması gerekmektedir, randevusu olmayanlar ise Macaristan vize başvurularını gerçekleştiremeyeceklerdir.


Macaristan Konsolosluğu, Macaristan Vizesiz Nasıl Girilir?

Macaristan’a vizesiz giriş yapabilmek bazı durumlarda geçerlidir. Macaristan’a vizesi giriş yapabilmenin koşulları ise şöyledir;

1 – Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaport sahipleri Macaristan’a vizesiz girebileceklerdir. Macaristan’a vizesiz girebilecek pasaportlar ise yeşil, gri ve kırmızı pasaporttur. Bu tip pasaporta sahip vatandaşlarımız 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Macaristan vize işlemlerinde muaftır.

2 -  ABD, Kanada, İsviçre, İngiltere veya herhangi bir Schengen ülkesi ikame izni bulunan TC vatandaşları yine Macaristan’a vize almadan giriş yapabilirler.


Macaristan Konsolosluğu, Macaristan Vize Randevusu Alma

Macaristan vize başvurusu için randevu alınmak istenmesi halinde Macaristan Konsolosluğunun internet üzerinde bulunan resmi web sitesinin konu ile ilgili randevu alma bölümünü kullanmalısınız. Macaristan vizesi için randevuların yoğun olması halinde ise ileri bir tarihe randevu alabilirsiniz. Bu durumları göz önünde bulundurarak seyahat tarihinizden en az 15 – 20 gün önce Macaristan vizesi randevusu alma ve Macaristan vize işlemlerine başlamış olmalısınız.


Macaristan Konsolosluğu, Macaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar

Macaristan vizesinin çıkma süresi, Macaristan vize işlemlerinin başarılı bir şekilde sürdürülmesine bağlıdır. Macaristan vize işlemleri sorunsuz bir şekilde ilerlemesi halinde Macaristan vizesi maksimum 7 ila 10 iş günü içerisinde alınabilecektir. Ayrıca Macaristan Konsolosluğu, Macaristan vize başvurularını değerlendirmek için ek sürelere ihtiyaç duyabilmektedir. Bu durum Macaristan vizesinin kaç günde çıkacağını farklılaştırabilecektir.


Macaristan Konsolosluğu, Macaristan Vizesi Ücreti

Macaristan vizesi ücreti, Macaristan Konsolosluğuna yapılacak olan vize kategorisine göre değişmektedir. Ayrıca Macaristan vize süreside Macaristan vize ücretini farklılaştıracaktır.

Macaristan Konsolosluğu resmi web sayfası: www.mfa.gov.hu/kulkepviselet/TR/tr/