Macaristan Aile Birleşimi Vizesi

Macaristan Aile Birleşimi Vize İşlemleri

Macaristan’da aile birleşimi yoluyla oturum izni almak isteyen ve Avrupa Birliği vatandaşı olmayan üçüncü ülkelerden gelen vatandaşların aşağıdaki koşulları karşılıyorsa aile birleşimi başvurusunda bulunabilirler:

  • Üçüncü ülke vatandaşının, Macaristan’da oturum izni, göçmen izni, sürekli oturum izni veya ulusal oturum izni olan aile bireyleri Macaristan’da yaşıyorsa;
     
  • Macar vatandaşı ile evli olan üçüncü ülke vatandaşları
     
  • Birinci dereceden yakını (anne, baba, kardeş) Macaristan’da yaşayan üçüncü ülke vatandaşları
     
  • Evlilikten dolayı Macaristan vatandaşı olan çocuğa sahip olan üçüncü ülke vatandaşları

 

Macaristan Aile Birleşimi Başvuru Süreci

Macaristan aile birleşimi başvurusunda bulunacak şahıslar Türkiye’deki Macaristan Konsolosluğuna veya Macaristan’daki ilgili devlet ofislerine şahsen başvuru yapmalıdırlar. Ancak fiziki engel veya diğer sağlık sorunları nedeniyle başvuru sürecinde zorluk yaşayan şahıslar yerlerine vekil atayabilirler.

Macaristan aile birleşimi başvurusu sırasında 6 yaş üstü şahısların oturum izni almaları için biyometrik bilgilerini (biyometrik fotoğraf ve parmak izlerini) vermeleri zorunludur. Türkiye’de Macaristan aile birleşimi başvurularını kabul eden kurum Macaristan Konsoloslukları ve Macaristan Büyükelçiliğidir.

Aile birleşimi yoluyla oturum izni almak isteyenleri başvurularıyla ilgili karar tek bir başvuru prosedüründen yetkili otorite tarafından verilir. Bu prosedüre aynı zaman Macaristan’a çalışma amacıyla giderek aile birleşimi programından faydalanmak isteyenler de dahildir.

Macaristan’daki bölge müdürlüğü oturum iznini onayladığı taktirde ilgili Konsolosluğa bildirimde bulunur. Oturum izni alınmasına onay veren vize ilgili şahsa verilir. Bununla birlikte üçüncü ülke vatandaşına Macaristan’da oturum izni hakkı veren D tipi vize tek girişli ve 30 günlük bir süreyi kapsar. Bu nedenle Macaristan’a varıştan hemen sonra bu süre zarfında Macaristan Göçmenlik Ofisine veya bu ofisi bölgesel düzlemde temsil eden müdürlüğe başvuruda bulunulup konaklama ve adres bilgisi verilmelidir.

Türkiye’deki Macaristan Konsolosluğuna yapılan oturum izni başvurusunun yanında, Macaritan yasaları oturum izni başvurusunun Macaristan’da da yapılabilmesine olanak sağlıyor. Böylece Macaristan’da aile birleşimi işlemi yapacak kişiler Macaristan’da ikamet edecekleri bölgedeki ilgili bölge müdürlüklerine de başvuruda bulunabilmektedirler.

 

Macaristan Oturum İzni Uzatma İşlemi

Macaristan’da oturum izni uzatma işlemi, vize süresinin bitmesinden 30 gün öncesine kadar yapılmalıdır. Başvuru sahibi pasaportu ve adres bilgilerini içeren belgelerle Göçmen Ofisine başvuruda bulunmalıdır. Aile Birleşimi vizesiyle Macaristan’da oturum izni hakkı elde eden kişilerin seyahat belgeleri ülkede kaldıkları süre boyunca geçerliliğe sahip olmalıdır.
 

Macaristan’da göç ve oturum izninden sorumlu bölge müdürlüğü aile birleşimi yoluyla oturum izni alma işlemlerini 21 gün içinde sonuçlandırmaktadır. Göçmenlik Ofisi oturum izni belgesini başvuru sahibine posta yoluyla adrese gönderebileceği gibi, başvuru sahibi şahsen de alabilir.

Macaristan’da aile birleşimi yoluyla oturum izni başvurusu reddedildiği takdirde, başvuru sahibi ret kararının verildiği tarihten itibaren 8 gün içinde itiraz başvurusu yapabilir.

 

Macaristan Aile Birleşimi Vizesi için gereken belgeler
 

1. Vize talep dilekçesi (Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe Aile birleşimi hakkında tüm detaylı bilgileri içermelidir)

2. 3 adet biyometrik fotoğraf (güncel, 3,5X4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon arkalı)

3. Pasaport (1 yıl geçerlilik süresi olmalı)

4. Uluslararası evlenme kayıt örneği (formül B) (yabancı uyruklu eşin de bilgilerini içermelidir)

5. Muvafakatname (kişi 18 yaşından küçük ise, anne baba tarafından imzalanmış, Noter onaylı orijinal belge)

6. 16 yaşında evlilik yapacak kişileri için mahkeme kararı (evlenebileceğine dair, Macarca Tercüme edilmiş)

7. Nüfus cüzdanı fotokopisi ve Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (adres ve aile bilgileri içeren)

8. Macaristan vatandaşı eş daha önceden Türk vatandaşlığı bulunmuyor ise Macar doğum belgesi  

9. Daha önce yapmış oldukları evliliklerinin boşanma kararı ve boşanma ilanı (Macarca tercüme)

10. Macaristan’daki eşe ait oturma izni, Kişinin Macar pasaportu ve kimlik kartının fotokopisi

11. Basit ve yeterli seviyede Macarca bilindiğine dair belgeler

12. Her iki eşe ait uluslararası doğum kayıt örneği (Formül A)

13. Her iki eşe ait uluslararası evlenme ehliyet belgesi 

Macaristan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Değildir!